Вторник, 20 Април 2021    PDF Печати Е-пошта
ГРОМ со поддршка за семакедонскиот мирен протест за настаните од 27 април

1Protest 6

Граѓанската опција за Македонија – ГРОМ го поддржува мирниот протест кој ќе се одржи на 25 април, а по повод 27 априлските настани.

ГРОМ и тогаш и сега осудува секаков вид насилие посебно насилието во парламентот, но најостро го осудува реваншизмот, селективниот пристап на обвинетите и осудените како и историски највисоките изречени затворски казни за луѓето кој што беа изманипулирани и се практично жртва на СДСМ.

Фактот дека по овој настан СДСМ воведе двојазичност, го смени името на државата, го дерогираше македонскиот идентитет и јазик и го смени Уставот, укажува дека осудените за тероризам не се бореле против уставниот поредок туку го штителе истиот.

СДСМ и Зоран Заев покрај промената на името, воведоа двојазичност и го исфрлија АСНОМ од Уставот и уште еднаш се потврди дека овие луѓе беа уставобранители а денешната власт уставонапаѓачи или агресори.

Затоа ГРОМ го повикува своето членство и симпатизери на 25 април да излеземе пред Владата на Република Македонија во 11 часот и да дадеме поддршка на уствобранителите и да побараме слобода за нив.

1Protest 2

 

На прво место

News image

Што му порача Димовски на Заев

На изјавата и обид на премиерот Заев да релативизира и да ја внесе „северна“ и во ФФМ, реагираше...

Историја

News image

Дописка за положбата на македонските патриоти во Горна Џумаја" во 1935 г.

Тихомир Каранфилов Политичкиот тероризам во Бугарија, кој владееше во триесетите години на минат...

Иселеници

News image

ЛИЧНОСТИ ОД ЉУБОЈНО ПОСВЕТЕНИ НА ПИШАНИОТ ЗБОР - ДЕЛ I (12)

Текстовите во продолженија во порталот „Македонска нациј...

Култура и туризам

News image

По стапките на Месијата (3) Маслинова гора

Маслинова гора или Гетсиманска градина               Ма...

Фељтон

News image

КОИ БИЛЕ ВЕНЕТИТЕ ВО АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА? (15)

Според Пешиќ Венетите биле поморски и речни трговци, кои го рашириле писмото кон Етр...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.