Понеделник, 26 Април 2021    PDF Печати Е-пошта
Пандов: На народот му дојдено преку глава

1Pa

Пандов: На народот му дојдено преку глава, народот на вчерашниот протест најдиректно му покажа и му докажа на Зоран Заев дека крајот му се ближи

Вечерва претседателот на Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Пандов гостуваше во емисијата „Што не е јасно“ на Алфа телевизија при што говореше за масовноста на вчерашниот протест.

„На народот му дојдено преку глава, народот на вчерашниот протест најдиректно му покажа и му докажа на Зоран Заев дека под број еден не се согласува со тоа дека патриотите се терористи, и под број два воопшто не се согласува со неговиот начин на владеење со сите криминали, со цела корупција која што ја имаме во моментов во Македонија“, истакна Пандов.

Пандов додаде дека и покрај корона кризата која што при тоа на дневна основа ни починуваат по 30-40 луѓе, луѓето се одважија и се охрабрија и дојдоа на протестот пред Влада, а подоцна марширајќи дојдовме до Собранието каде што се прочита Декларацијата за слобода на уставобранитеите.

„Ова дефинитивно можеби не е крај, можеби не е ни почеток на крајот, но секако јас барем се надевам дека е крај на почетокот“, појасни Пандов.

Пандов посочи дека ова е оваа фаза кај што се означува полека крајот на криминалното владеењена Зоран Заев.

„Огромно мнозинство на македонското население е уверено дека тие луѓе се неправедно осудени, дека веќе четврта година се во затвори, и дека тие се се само теорирти не се“, рече Пандов.

Пандов посочи дека се радува што на тој протест доминантно беа членови и симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ, меѓутоа имаше и огромен број на луѓе кои што се нормално опозиционо расположени, но луѓе кои што притоа не се ни членови на ВМРО-ДПМНЕ, ниту на други партии.

„Ќе има втор протест верувам, ако Заев продолжи граѓаните да ги множи со нула, а уставобранителите и понатака да ги нарекува терористи. Во таква ситуација многу лесно може да му се случи следен протест и тоа за многу скоро време. И тогаш верувам дека ќе има дупло повеќе луѓе“, нагласи Пандов.

Пандов посочи дека ова е почеток на нешто што дава гаранција дека Зоран Заев за многу скоро време нема да биде на власт, а уставобранителите ќе бидат на слобода. 

 

На прво место

News image

ВМРО-ДПМНЕ нека ти е среќен 31-тиот роденден!

  ВМРО-ДПМНЕ прославува 31 години од основањето-(17.06.1990-2021 г.)  

Историја

News image

Дописка за положбата на македонските патриоти во Горна Џумаја" во 1935 г.

Тихомир Каранфилов Политичкиот тероризам во Бугарија, кој владееше во триесетите години на минат...

Иселеници

News image

ЛИЧНОСТИ ОД ЉУБОЈНО ПОСВЕТЕНИ НА ПИШАНИОТ ЗБОР - ДЕЛ I (12)

Текстовите во продолженија во порталот „Македонска нациј...

Култура и туризам

News image

По стапките на Месијата (3) Маслинова гора

Маслинова гора или Гетсиманска градина               Ма...

Фељтон

News image

КОИ БИЛЕ ВЕНЕТИТЕ ВО АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА? (15)

Според Пешиќ Венетите биле поморски и речни трговци, кои го рашириле писмото кон Етр...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.