Вторник, 14 Мај 2024    PDF Печати Е-пошта
Граѓаните се уверија дека се што вети ВМРО-ДПМНЕ исполни

thumbnail copy copy copy copy copy copy

Мисајловски: На средбата со претставниците на Влен разговаравме дека економијата е најважна област каде што сите треба да се сплотиме, граѓаните очекуваат резултати од нас

„На изборите се случи народ. Граѓаните се одлучија за промени во Македонија. На овие избори победи народот. Еуфоријата се уште се чувствува, но ние како раководство, како партија веднаш почнавме со работа“, истакна Владо Мисајловски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ во емисијата „За или против“ на Алфа телевизија.

„Мора тоа да го направиме, пред нас се очекуваат големи очекувања. Кога имате толкава голема победа, кога народот навистина ви дава многу надеж, тоа се големи очекувања. И ние се што ветивме во предизборието мора да го исполниме до крај“, нагласи тој. 

Мисајловски додаде дека граѓаните се одлучија за ВМРО-ДПМНЕ бидејќи ја увидоа разликата по локалните избори.

Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ неуморно работат секој ден со цел општините да станат подобро место за живеење. Граѓаните се уверија дека се што вети ВМРО-ДПМНЕ исполни.

„Народот овој пат максимално даде поддршка на ВМРО-ДПМНЕ. Народот излезе да го казни СДСМ и ДУИ, но даде поддршка на ВМРО-ДПМНЕ. Ова е сериозна обврска кон нас. Над половина милион луѓе во Македонија дадоа поддршка за Гордана Силјановска Давкова. Мислам дека ова најголемата победа историска која што ја има партијата во позиција на опозиција“, појасни Мисајловски.  

Тој посочи дека низата скандали, тендери во четири очи, големиот криминал и корупција им пресудија на СДСМ и ДУИ. Во текот на гостувањето се осврна и на средбата со Влен и што се дискутирало на истата таа средба.

„Имавме една првична средба, зборувавме за принципите, зборувавме за она што е партнерство, зборувавме како да се продолжи напред, што е најважно за граѓаните, и се разбира зборувавме за столбовите кои што мислиме дека се заеднички и кои може да не сплотат. Не се зборува за кадровски прашања, не се зборува за поединечни работи, туку се зборува дека економијата е најважна област каде што сите можеме заеднички да се сплотиме“, укажа Мисајловски говорејќи за што се зборувало на средбата со Влен.

Тој додаде дека без добра економија нема да има повисоки плати, нема да има повисоки пензии. Без инвестиции невработеноста ќе се зголеми, и државата ќе стане сиромашна. Исто така време е да профункционира правдата во Македонија, секој кој се огрешил пред законот треба да одговара. На средбата станало збор и за евроинтеграциите на Македонија за кои што се сложиле двете коалиции дека тоа е неопходно за државата. 

 

На прво место

News image

Традиционална средба на Унија на Ветерани на ВМРО-ДПМНЕ во Манастиро Пеленица во Драчево

  МАНАСТИРСКИОТ КОМПЛЕКС „ПЕЛЕНИЦА“ ВО ДРАЧЕВО ДЕСТ ГОДИНИ ПО РЕД ШИРОКО ГИ ОТВОРИ П...

Историја

News image

Дали светите браќа Кирил и Методиј биле потомци на античките македонци?

Во овој текст ќе спомнеме неколку размислувања во врска со етничкото потекло на светите браќа Кирил ...

Иселеници

News image

АКТИВНОСТИТЕ НА ГЕОРГИ (ЏОРЏ) ТОМОВ ВО МАКЕДОНСКАТА ЗАЕДНИЦА (27)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

News image

Свети рамноапостолни Кирил и Методиј Солунски 24/11 мај

Светите браќа Кирил и Методиј се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни...

Фељтон

News image

ФОТО ТОМЕВ – ПОЗНАТ ЛИКОВЕН УМЕТНИК ВО КАНАДА (2)

ПОЗНАТИ МАКЕДОНСКИ ЛИЧНОСТИ ВО КАНАДА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.