Четврток, 02 Септември 2010    PDF Печати Е-пошта
Иселениците влеваат една милијарда евра во Македонија
Околу една милијарда евра, што претставува 20% од БДП, во државата ги внесуваат македонските иселеници.
invfesticii-iselenici
Според анализите на дел од економистите, овие средства се многу поголеми од странските инвестиции за чие привлекување, пак, Владата троши многу пари. Наместо вложување во рекламни кампањи за привлекување на странските инвеститори, економистите ја повикаа Владата да инвестира во поддршка на иселениците.

„Владата и сите ние цело време зборуваме за тоа колку странските директни инвестиции се важни за Македонија. Приватните дознаки во сите години, освен во 2001-ва година, биле многу поголеми од инвестициите. Тоа е буквално една сума пари која влегува во Македонија како подарок за Владата. Таа не прави ништо за да ги добие“, изјави Ванчо Узунов, универзитетски професор.

„Приватните трансфери се два-три, а некои години и шест пати повисоки од странските инвестиции. Иселениците најчесто испраќаат суми во висина од 500 до 2.000 долари. Сепак, точната сума пари што емигрантите ја испраќаат во земјава е тешко да се утврди, бидејќи половина од парите се внесуваат преку неофицијални канали“, тврди професорот Абдулменаф Беџети.

Семејствата на иселениците најголемиот дел од парите го користат за покривање на животните трошоци. Околу 160.000 семејства во Македонија живеат само од дознаките од нивните роднини од странство. Малкумина се оние кои одлучуваат овие пари да ги инвестираат во бизнис поради лошата бизнис-клима во државата, за што се пожали иселеникот Гоце Јосифовски, кој наишол на голем отпор при обидот да инвестира во хотел во Берово.

Од Агенцијата за иселеништво истакнуваат дека многу македонски иселеници водат успешни бизниси во земјава и ветија поддршка за сите меѓу нив кои се заинтересирани да инвестираат во Македонија. Според официјалните податоци, низ светот живеат 465.000 македонски државјани, но реалниот број најверојатно е многу поголем.
 

На прво место

News image

Македонија – Голи Оток за Македонците

Тешко се движи проколнатиот “Пунат” кон крајната дестинација Голи Оток. Тажното брчење на ...

Историја

News image

Повик за Илинденското востание

Повик за Илинденското востание

Иселеници

News image

ИСТОРИСКИОТ РАЗВОЈ НА „ИЛИНДЕНСКИТЕ ИСЕЛЕНИЧКИ СРЕДБИ“ ВО ЉУБОЈНО (18)

Илинден е најголемиот ден на слободарскиот дух од сите ден...

Култура и туризам

News image

По стапките на Месијата (9) 14 станица е посебна црква во која се наоѓа Христовиот Гроб

Црквата на Светиот гроб- Гробот на Христа Под големата ротонда на Црквата Светиот Гроб, направена е...

Фељтон

News image

ОДНОСОТ НА АТИЊАНИТЕ, ТРАКИЈЦИТЕ И ДРУГИТЕ АНТИЧКИ НАРОДИ КОН МАКЕДОНЦИТЕ (21)

Она што започнало како интереси на Атина во егејското крајбрежје за да се заштити Ба...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.