Актуелно
Среда, 15 Март 2017 12:13    PDF Печати Е-пошта
Федерализација на Македонија

Ванхауте ги откри вистинските намери на Заев: Федерализација на Македонија

Поранешниот белгискиот посредник на Меѓународната заедница за Пржинскиот договор, Питер Ванхауте ја откри вистинската намера на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, односно федерализација на Македонија.

vanhaute
Повеќе...
 
Среда, 15 Март 2017 04:59    PDF Печати Е-пошта
Пожаранските водопади

pozaranski-vodopad-180Длабоко долу,  во живописниот кањон на Пожаранска Река , тишината царува. Само шумолењето на листовите од гранките, повремената песна на планинските птици и татнежот на водопадите ја нарушува ваквата идила.

Повеќе...
 
Среда, 15 Март 2017 04:54    PDF Печати Е-пошта
Кукавички јајца од Берлин

Bundestag-Reichstag-Berlin-Tour-Kuppel-180Сојузна Република Германија продолжува да ни подметнува кукавички јајца со испраќање емисари во форма на "високи дипломатски претставници" во нашата земја, т.е. нејзини амбасадори во небаре некакви "факт-фајндинг" (утврдување на фактите) мисии. Последниов таков емисар од Берлин што деновиве ја посети Македонија беше Др Христиан Хелбах. Тој е толку многу висок дипломат што амбасадорувал дури во Босна и Херцеговина.

Повеќе...
 
Среда, 15 Март 2017 04:47    PDF Печати Е-пошта
Остра осуда на навредата на Трифун Костовски врз македонците од егејскиот дел на Македонија!

trifun-k-180- Здружението на Македонците по потекло од Егејот "Свети Герман“ најостро ја осудува изјавата на Трифун Костовски кој грубо ги навреди Македонците по потекло од Егејскиот дел на Македонија. "Свети Герман" го повикува Трифун Костовски да престане да одработува за туѓи агенди и интереси и да не го дели, поткопува и распарчува македонското национални ткиво.

Повеќе...
 
Среда, 15 Март 2017 04:38    PDF Печати Е-пошта
Поддршка на движењето „За заедничка Македонија“

smk-180Светскиот Македонски Конгрес (СМК) како неформален Светски Парламент на Македонците од сите делови на Македонија во целиот свет, упатува јавна поддршка на движењето “За заедничка Македонија“ во одбрана на унитарноста и државноста, а против двојазичноста и федерализацијата, во одбрана на името на државата и идентитетот на нацијата!

Повеќе...
 
Среда, 15 Март 2017 04:16    PDF Печати Е-пошта
Во душите на нашите предци на овој древен народ Македонски тлеела желбата за слобода

branitel2001-180Ве известуваме дека Здружението на воени инвалиди од 2001 година-“Бранител-2001“, едногласно на својата одржана седница го поддржуваат одзивот на граѓаните за обединување во одбрана на името на државата и идентитетот на нацијата, бидејќи само единстевени можеме да покажеме сила и само така можеме во овие тешки времиња да опстоиме, свои на своето, бидејќи резервна татковина немаме а треба тука за навек да опстоиме каде што ни е и местото.

Повеќе...
 
Недела, 12 Март 2017 22:54    PDF Печати Е-пошта
Да ја браниме и чуваме оваа света земја

VelesДа ја браниме и чуваме оваа света земја

Повеќе...
 
Недела, 12 Март 2017 12:19    PDF Печати Е-пошта
СО ОСТАВКА ИЛИ АТЕНТАТ НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ИЗБРАН ОД МНОЗИНСТВОТО, ДО ПРЕМИЕР НА МАЛЦИНСТВОТО?!

todorПишува Тодор ПЕТРОВ

Повеќе...
 
Недела, 12 Март 2017 12:14    PDF Печати Е-пошта
Македонски Манифест повикува, македонскиот народ ДА ГО БЛОКИРА СОБРАНИЕТО

Manifest 2Македонски Манифест повикува, македонскиот народ ДА ГО БЛОКИРА СОБРАНИЕТО и да не дозволи на антидржавните елементи да го реализират својот пучиски план Б.

Повеќе...
 
Сабота, 11 Март 2017 06:39    PDF Печати Е-пошта
ПОДДРШКА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ИВАНОВ И ГРАЃАНСКАТА ИНИЦИЈАТИВА “ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА“

holandiaМАКЕДОНСКА ЗАЕДНИЦА ВО ХОЛАНДИЈА

ПОДДРШКА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ИВАНОВ И ГРАЃАНСКАТА ИНИЦИЈАТИВА “ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА“

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

ВМРО-ДПМНЕ нека ти е среќен 31-тиот роденден!

  ВМРО-ДПМНЕ прославува 31 години од основањето-(17.06.1990-2021 г.)  

Историја

News image

Дописка за положбата на македонските патриоти во Горна Џумаја" во 1935 г.

Тихомир Каранфилов Политичкиот тероризам во Бугарија, кој владееше во триесетите години на минат...

Иселеници

News image

ЛИЧНОСТИ ОД ЉУБОЈНО ПОСВЕТЕНИ НА ПИШАНИОТ ЗБОР - ДЕЛ I (12)

Текстовите во продолженија во порталот „Македонска нациј...

Култура и туризам

News image

По стапките на Месијата (3) Маслинова гора

Маслинова гора или Гетсиманска градина               Ма...

Фељтон

News image

КОИ БИЛЕ ВЕНЕТИТЕ ВО АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА? (15)

Според Пешиќ Венетите биле поморски и речни трговци, кои го рашириле писмото кон Етр...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.