Актуелно
Недела, 10 Април 2016 19:40    PDF Печати Е-пошта
МАКЕДОНСКО КУЛТУРНО ДРУШТВО "ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ"

grbМАКЕДОНСКА ВЕЧЕР ВО УТРЕХТ

Повеќе...
 
Среда, 02 Март 2016 04:06    PDF Печати Е-пошта
ФОТО: Плоштадот „Гоце Делчев“ во Пустец доби нов современ лик

plostad-pustec-1-180Плоштадот „Гоце Делчев“ во Пустец доби нов современ лик, со што се очекува зголемено привлекување на посетителите.

Повеќе...
 
Вторник, 29 Декември 2015 21:09    PDF Печати Е-пошта
МИЈАЦИТЕ СЕ ЧИСТОКРВНИ МАКЕДОНЦИ А НЕ ПРАВОСЛАВНИ АЛБАНЦИ!

grbСВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС

Повеќе...
 
Среда, 10 Јуни 2015 10:29    PDF Печати Е-пошта
Германски институт за историја и потекло на јазиците тврди- Грците зборувале чист Македонски јазик
fyromwontbudge
Германски институт за историја и потекло на јазиците тврди дека Грците зборувале чист Македонски јазик
Германскиот институт за историја и потекло на јазиците , Herbert Erhardt излезе со тврдење дека Грците зборувале чист Македонски јазик. Овој факт го потврдува нивното долгогодишно истражување на оваа тема. Дали Грците конечно ќе се помират со фактите на вистината останува да го видиме епилогот од ова научно достигнување на Германскиот институт.
 
Недела, 07 Јуни 2015 22:04    PDF Печати Е-пошта
ИЗБОРЕН МАТЕРИЈАЛ ЗА ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК ВО ОПШТИНА ПУСТЕЦ

mala prespaМАКЕДОНСКА ЗАЕДНИЦА ВО АЛБАНИЈА

Повеќе...
 
Среда, 06 Мај 2015 03:03    PDF Печати Е-пошта
Ѓорѓи Гоце Делчев - Македонскиот Гарибалди

ivan-zdravevski-180“За  да се дојде до саканата цел секој треба да ја засили енергија, да ги оптегне заспаните, струи  на ровјето да се раздвижат нивните чуства кон пожртвување“

Повеќе...
 
Среда, 06 Мај 2015 03:02    PDF Печати Е-пошта
Ѓурѓовден во Битуше

gjurgjovden-180Верски, но и световен ден, со кој се празнува и одбележува будењето на природата и испраќањето на гурбетчиите на печалба.

Повеќе...
 
Среда, 06 Мај 2015 03:01    PDF Печати Е-пошта
Свети великомаченик Георгиј Победоносец (Ѓурѓовден) 6. V/23. IV.

st George icon-180Празник на обновувањето на природата и на животот воопшто

Повеќе...
 
Среда, 01 Април 2015 03:03    PDF Печати Е-пошта
На Македонија и` се потребни Македонци, кои ја сакаат државата и ја спроведуваат идеологијата

makedonija-na-makedoncite-180Во велигденскиот пост сме, пост пред најголемиот Христијански празник Велигден- воскресение на Исус Христос. Ден кој не` потсетува колкава е љубовта спрема човештвото од Бога и колку е безгранична и неизмерна љубовта со која се сака „ближниот“. Ние, верниците си ја прочистуваме душата со пост, преку храната за телесното прочистување но, и преку духовно постење, кога не се зборуваат глупости, не се мисли лошо.

Повеќе...
 
Понеделник, 30 Март 2015 23:24    PDF Печати Е-пошта
Многу Љангачи (предавници) се накотија во Македонија

grb-VEPМакедонска нација

Сигурно сте забележале пред влезот на многу куќи во Македонија има табла на која пишува: ПАЗИ КУЧЕ

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

СДСМ е истото старо транзиционо лице

Лукаревска која ги штити фирмите на Заеви, Николовски кој наместо криминал брка путер и Филипче ...

Историја

News image

Македонското знаме во традиционалната црвено жолта боја

  Традиционалната црвено-жолта боја постојано се сретнува во македонските симболи. По завршу...

Иселеници

News image

ДЕЛ ОД ОБРАЗОВНИТЕ И ОПШТЕСТВЕНИТЕ КАДРИ ОД ЉУБОЈНО - ДЕЛ I (7)

За Љубојно се карактеристични едукативните процеси. Тоа ...

Култура и туризам

News image

На Каменот од Розета карактеристики на битолскиот говор

И античките Македонци, како битолчани денес, не ги членувале именките со гласот „т“ на крајот. Ова г...

Фељтон

News image

ШТО ПИШУВААТ ИСТОРИЧАРИТЕ НА ДЕЛА ЗА АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА? (10)

Главната цел на делото (книгата “Венети, Првите градители на Европската заедница”)...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.