Актуелно
Среда, 25 Јануари 2017 11:02    PDF Печати Е-пошта
Слично како и Груевски и претседателот на САД Доналд Трамп е во директен судир со Сорос

443-soros-trump-180Пораката која новиот американски претседател Доналд Трамп ја испрати до своите сојузници преку Атлантикот предизвика страв во Европа. Тој во својот инаугурациски говор потенцира дека САД „многу години ги збогатувал странските индустрии на рачун на американската, ги помагал странските војски додека слабеела американската, ги бранел туѓите граници, наместо сопствените, но и дека САД потрошила билиони долари во странство, додека американската индустрија пропаѓала“. Иако со ниту еден збор не ја спомна ЕУ и НАТО, неговата порака до сојузниците јасно гласи „не рачунајте на САД“.

Повеќе...
 
Среда, 25 Јануари 2017 10:56    PDF Печати Е-пошта
КОГА НА ДОБРОТО СО ЛОШО СЕ ВРАЌА

sv-gjorgija-180Вреди да си добар и искрен само доколку навистина го мислиш и чувствуваш тоа. Ако пак доброто го правиш за мислењето на околината –невреди бидејќи е исто како да не си го направил. 

Повеќе...
 
Среда, 25 Јануари 2017 04:00    PDF Печати Е-пошта
ХОЛОКАУСТ НА МАКЕДОНСКИТЕ ЕВРЕИ (8. дел)

holocaust2-180

Комесарот за еврејски прашања на Бугарија Александар Белев на 2 фебруари 1943 година го известил своето Министерство за внатешни работи дека германскиот амбасадор во Софија Теодор Данекер му соопштил дека Рајхот бил спремен да ги прими Евреите од окупирана Македонија и Беломорието, како и ,,несаканите,, Евреи од ,,старите предели,, /од Бугарија/.

Повеќе...
 
Петок, 20 Јануари 2017 15:10    PDF Печати Е-пошта
МАКЕДОНЦИТЕ ВО СВЕТОТ ЌЕ ЈА СЛЕДАТ ИНАУГУРАЦИЈАТА НА 45. АМЕРИКАНСКИ ПРЕТСЕДАТЕЛ ДОНАЛД ТРАМП!
grbСВЕТСКИ МАКЕАДОНСКИ КОНГРЕС
Повеќе...
 
Среда, 18 Јануари 2017 04:04    PDF Печати Е-пошта
Отец Јосиф: Верата и религијата не се фолклорно наследство

otec-josif-180Тетовскко гостиварскиот митрополит Јосиф, во интервју за Прес24, оценува дека отпорот што се јавува кај граѓаните кога станува збор за апелите на црквата за црковно, наместо паганско празнување на некои од празниците е резултат на отуѓеноста од Бога и од духовниот начин на живеење, што во некоја смисла значи и недоволно познавање на својата вера.

Повеќе...
 
Среда, 18 Јануари 2017 04:03    PDF Печати Е-пошта
ХОЛОКАУСТ НА МАКЕДОНСКИТЕ ЕВРЕИ (7. дел)

holocaust2-180

На 22 фебруари 1943 година германскиот амбасадор во Софија Теодоро Данекер и комесарот за еврејски прашања на царборисовска Бугарија Аклександар Белев во името на двете сојузнички по зло држави ,,За иселување најпрво на 20.000 Евреи од окупоираните териутории во источните области,,. Со овој договор, во којшто беа прецизирани сите детали за организација на собирните логори и нацинот на собирањето и депортацијата на евреите од Македонија и Беломорието конецно беше запечатена нивната судбина.

Повеќе...
 
Среда, 18 Јануари 2017 04:02    PDF Печати Е-пошта
Избришаното интервју на Сорос повторно достапно: „Јас сум Бог, имам многу силни фантазии дека сум луд, соработував со нацистите против Евреите“

soros-180Џорџ Сорос е роден во Унгарија, во богато и образувано еврејско семејство. Кога нацистите ја окупирале Будимпешта во 1944 година, таткото на Сорос бил успешен адвокат, но знаејќи дека периодот што следи ќе има големи проблеми за Евреите, одлучил да го раздели семејството, им купил лажни документи, подмитил човек од власта за да го земе 14-годишниот Џорџ Сорос и да го престават како христијанин и негов кум.

Повеќе...
 
Среда, 18 Јануари 2017 04:01    PDF Печати Е-пошта
Обичаи за Водици во Зубовце под Шара и како младите го чуствуваат Зубовце

vodici-zubovce2-180Со оваа песна се буди Зубовце и Зубовчани на ден Водици. Традиција создавана со генерации  и  прифатена од генерации. Овој ден е познат во с.Зубовце како ден кога се прима крстот. Кумството и Водичарските обичаи во Зубовце започнуваат со сучењето на врвкита во куќа  што го има крстот- стари кумови, инаку врвката се суче на Василица.

Повеќе...
 
Среда, 18 Јануари 2017 04:00    PDF Печати Е-пошта
ОБЈАВЕНA ЧЕТВРТАТА ЕПИЗОДА ОД СЕРИЈАТА „АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ НЕ БИЛЕ ГРЦИ“

agripa2-180Деновиве на Youtube е поставена четвртата епизода од  документарната серија „АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ НЕ БИЛЕ ГРЦИ“ (“THE ANCIENT MACEDONIANS WERE NOT GREEK”), чиј комплетен автор е Александар Донски.

Повеќе...
 
Понеделник, 16 Јануари 2017 21:18    PDF Печати Е-пошта
КРАЈ НА ЕУ И НАТО!

todorПишува Тодор ПЕТРОВ

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Што му порача Димовски на Заев

На изјавата и обид на премиерот Заев да релативизира и да ја внесе „северна“ и во ФФМ, реагираше...

Историја

News image

Дописка за положбата на македонските патриоти во Горна Џумаја" во 1935 г.

Тихомир Каранфилов Политичкиот тероризам во Бугарија, кој владееше во триесетите години на минат...

Иселеници

News image

ЛИЧНОСТИ ОД ЉУБОЈНО ПОСВЕТЕНИ НА ПИШАНИОТ ЗБОР - ДЕЛ I (12)

Текстовите во продолженија во порталот „Македонска нациј...

Култура и туризам

News image

По стапките на Месијата (3) Маслинова гора

Маслинова гора или Гетсиманска градина               Ма...

Фељтон

News image

КОИ БИЛЕ ВЕНЕТИТЕ ВО АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА? (15)

Според Пешиќ Венетите биле поморски и речни трговци, кои го рашириле писмото кон Етр...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.