Актуелно
Вторник, 10 Мај 2016 13:10    PDF Печати Е-пошта
Анкета на „Павел Шатев“: ВМРО-ДПМНЕ со 49,6% – СДСМ со 20,2% доверба меѓу граѓаните
536666 388260917883618 195248362 n
Анкета на „Павел Шатев“: ВМРО-ДПМНЕ со 49,6% – СДСМ со 20,2% доверба меѓу граѓаните
Повеќе...
 
Среда, 20 Април 2016 02:41    PDF Печати Е-пошта
Доделени дипломи на децата учесници на курсот по македонски јазик во Корча, Албанија

dodeluvanje-na-diplomi-korca-albanija-1-180Заврши петмесечниот курс по македонски јазик во Корча, Албанија кој го орагнизираше Македонскиот културен центар “Сонце” од Корча. По тој повод, во Корча се одржа свечено доделување на дипломите на децата кој што го посетуваа курсот. Присуствуваа родителите на децата кој што го посетуваа курсот како и амбасадорот на Република Македонија во Албанија, Стојан Карајанов.

Повеќе...
 
Недела, 10 Април 2016 19:40    PDF Печати Е-пошта
МАКЕДОНСКО КУЛТУРНО ДРУШТВО "ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ"

grbМАКЕДОНСКА ВЕЧЕР ВО УТРЕХТ

Повеќе...
 
Среда, 02 Март 2016 04:06    PDF Печати Е-пошта
ФОТО: Плоштадот „Гоце Делчев“ во Пустец доби нов современ лик

plostad-pustec-1-180Плоштадот „Гоце Делчев“ во Пустец доби нов современ лик, со што се очекува зголемено привлекување на посетителите.

Повеќе...
 
Вторник, 29 Декември 2015 21:09    PDF Печати Е-пошта
МИЈАЦИТЕ СЕ ЧИСТОКРВНИ МАКЕДОНЦИ А НЕ ПРАВОСЛАВНИ АЛБАНЦИ!

grbСВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС

Повеќе...
 
Среда, 22 Јули 2015 03:51    PDF Печати Е-пошта
Шест години коњаница „Бигорски Манастир – Патот на Црешовото Топче“

1 72Почитувајќи ги светите Илинденски традиции и годинава членовите на неколку здруженија во Македонија се припремаат за традиционалните маршеви до Крушево, светилникот на македонскиот непокор, каде на 2 август 2015 година во рамките на свечаностите на Мечкин Камен по повод „10 дена Крушевска Република“, ќе оддадат должна почит на македонските херои паднати за слободата на Македонија.

Повеќе...
 
Вторник, 07 Јули 2015 22:46    PDF Печати Е-пошта
Поздравно слово на Архимандрит Партениј на свеченото молитвено бдение на Иванден

bigorski

24 јуни/6 јули 2015 лето Господово

Повеќе...
 
Среда, 10 Јуни 2015 10:29    PDF Печати Е-пошта
Германски институт за историја и потекло на јазиците тврди- Грците зборувале чист Македонски јазик
fyromwontbudge
Германски институт за историја и потекло на јазиците тврди дека Грците зборувале чист Македонски јазик
Германскиот институт за историја и потекло на јазиците , Herbert Erhardt излезе со тврдење дека Грците зборувале чист Македонски јазик. Овој факт го потврдува нивното долгогодишно истражување на оваа тема. Дали Грците конечно ќе се помират со фактите на вистината останува да го видиме епилогот од ова научно достигнување на Германскиот институт.
 
Недела, 07 Јуни 2015 22:04    PDF Печати Е-пошта
ИЗБОРЕН МАТЕРИЈАЛ ЗА ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК ВО ОПШТИНА ПУСТЕЦ

mala prespaМАКЕДОНСКА ЗАЕДНИЦА ВО АЛБАНИЈА

Повеќе...
 
Среда, 06 Мај 2015 03:03    PDF Печати Е-пошта
Ѓорѓи Гоце Делчев - Македонскиот Гарибалди

ivan-zdravevski-180“За  да се дојде до саканата цел секој треба да ја засили енергија, да ги оптегне заспаните, струи  на ровјето да се раздвижат нивните чуства кон пожртвување“

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Македонија – Голи Оток за Македонците

Тешко се движи проколнатиот “Пунат” кон крајната дестинација Голи Оток. Тажното брчење на ...

Историја

News image

Повик за Илинденското востание

Повик за Илинденското востание

Иселеници

News image

ИСТОРИСКИОТ РАЗВОЈ НА „ИЛИНДЕНСКИТЕ ИСЕЛЕНИЧКИ СРЕДБИ“ ВО ЉУБОЈНО (18)

Илинден е најголемиот ден на слободарскиот дух од сите ден...

Култура и туризам

News image

По стапките на Месијата (9) 14 станица е посебна црква во која се наоѓа Христовиот Гроб

Црквата на Светиот гроб- Гробот на Христа Под големата ротонда на Црквата Светиот Гроб, направена е...

Фељтон

News image

ОДНОСОТ НА АТИЊАНИТЕ, ТРАКИЈЦИТЕ И ДРУГИТЕ АНТИЧКИ НАРОДИ КОН МАКЕДОНЦИТЕ (21)

Она што започнало како интереси на Атина во егејското крајбрежје за да се заштити Ба...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.