Среда, 29 Мај 2024   
УМЕТНИКОТ АЛЕК ЏИГЕРОВ – БРАНИТЕЛ НА МАКЕДОНСКАТА ВИСТИНА (3)

1mic1

ПОЗНАТИ МАКЕДОНСКИ ЛИЧНОСТИ ВО КАНАДА

Алек (Александар) Џигеров (Alex Gigeroff) е канадски Македонец со докторски и други титули, уметник и добитник на голем број награди и признанија од канадското општество. Тој е, исто така, познат општественик и еден од иницијаторите за формирањето на Канадско - македонската федерација во Торонто. Тој е Канаѓанец од македонско потекло и е една од значајните личности во дијаспората кому Македонија му лежи на срце.

Тој е роден во Торонто на 30 јули 1931 година. Неговиот татко Кире Наумов дошол со турски пасош во САД, во далечната 1910 година, а се префрлил во Канада во 1914 година како Кире Џигеров. Неговата мајка Велика, пак,  дошла во Канада во 1924 година..

Алек Џигеров е позната и призната канадска образована личност. Но, тој е најповеќе познат како  уметник, кој живее и слика во својата фарма во провинцијата Нова Скошија, а чии слики висат и ги красат ѕидовите на голем број значајни установи и приватни куќи ширум Канада. Тој е интелектуалец од висок ранг, човек со ораторски способности и со познавање на историските, културните и научните факти за светот.

Д-р Џигеров има македонско потекло од Беломорска Македонија; по татко е од селото Ошчима, а по мајка од селото Желево, Леринско.

Семејството Џигерови било многу скромно, но со душа македонска. Торонто било местото каде Алек го завршил основното образование и каде од своите родители го научил леринскиот дијалект на македонскиот јазик. Таму неговите родители кои знаеле само македонски и малку англиски јазик, постојано зборувале за родните места, за тешкиот живот и малтретирањата во Ошчима и Желево, Леринско, но зборувале со љубов кон Бога и родната земја Македонија. Од тогаш Алек станал заробеник и голем поборник за  македонска вистина.

Во неговата богата биографија е забележано дека кога тој бил на десет годишна возраст, семејството Џигерови се преселило во западниот дел на Торонто, каде Алек живел цели дваесет и осум години. Таму завршува средно гимназиско училиште, а со високо образование се здобил на колеџот Викторија на Универзитетот во Торонто во 1952 година. По дипломирањето тој отпатувал за Англија, каде останува една година. Го завршил Правниот факултет на Универзитетот во Торонто во l955 година и станува правник / адвокат во 1958 година.

Во 1966 година добил звање адвокат (мајстор на законот) на Универзитетот во Торонто, на Правниот факултет; потоа докторирал на криминалистика на Лондонската школа за економија, на Универзитетот во Лондон во 1973 година и продолжил да работи како доцент на Факултетот за медицина, Оддел за психијатрија, на Институтот за психијатрија „Кларк “ на Универзитетот во Торонто во периодот од  1971 до 1975 година.

Во својата догогодишна кариера објавил голем број научни трудови и книга на Универзитетот во Торонто, како и триесетина академски и научни трудови кои се објавени во светот. Исто така, Џигеров е надарен со уметничка способност, затоа и студирал скулптура и портретно сликарство, а предавал уметност во Модерното училиште за средно образование во Лондон.

Тој беше шеф на Високиот комитет за сликарство на Универзитетот во Торонто, а учествувал и во Аматерскиот театар.

За неговите постигнувања на научно и уметничко поле е добитник на бројни награди и признанија. Меѓу другото, во 1969 година Алек Џигеров ја добил наградата за истражување од Институтот за психијатрија „Кларк “, а во 1970 година беше номиниран за награда „Денис Керол“, од Меѓународното здружение за криминологија во Мадрид, Шпанија.

Исто така и во македонската заедница беше избран за претседател на Сојузот на младината на македонскато-бугарската православна црква „Свети Кирил и Методиј“ во Торонто, во периодот кога немаше македонски цркви. Кога се пресели во Нова Скошија беше избран за претседател на Уметничко друштво „Јармаут“ (Yarmouth, местото каде и денес живее Џигеров), кое е регионалниот центар за уметност во провинцијата Нова Шкошија. Немирниот дух на Алек Џигеров помогна  да се изгради Центар за уметност во Јармаут.Тој е член на Управниот одбор на програмата за визуелна уметност во Нова Скошија, а учествуваше и во програмата „Уметноста како терапија“ во службата за ментално здравје во болница во Јармаут.

Алек Џигеров е автор на делото „Чорапите на македонската баба“  испирирано од една македонската народна песна од Егејот, која тој постојано ја пее. Таа е книга која ја користат учениците од прво до трето одделение во основното образование. Ова дело доживеа и проширено издание. Џигеров е автор и на делото "Што е тоа зад аголот?", публикација која  се занимава со проблематиката во училиштата. Тој насликал и шест мурали за основните училишта во Јармаут.  Неговиот најнов проект е игра наречена „Средни играчи“ што тој ја снимил на CD со свој глас, која содржи записи и говори од  Егејска Македонија, на македонски јазик, на јазикот каков  Алекс го научил од неговата мајка.

Алек Џигеров е познат уметник во македонска колонија во Торонто. Тој е член на Канадско-македонското историско друштво, чие седиште е во Канадско - македонското место (Старски дом). При нашата посета на Домот неодминливо беше да се посети неговото ремек дело, големиот портрет за селото Желево, Костусрко, како и други негови уметнички дела кои тој ги подарил на оваа канадсо-македонска институција.

Инаку, Алек Џигеров беше гостин на авторот на овие редови Славе Катин во Македонија, кога тој одржа предавање на Правниот факултет во Скопје и имаше средби со голем број видни научници и студенти, а се сретна и со голем број Македонци од Егеј и Пирин.

не му беше дозволено од грчките власти да ги посети корените на своите претци во Егејска Македонија, го  посетивме Љубојно и Преспа, од каде Алек за прв пат од кај граничниот премин „Маркова Нога“ му се оствари сонот да види парче земја од егејскиот дел на Македонија во Долна Преспа, а да се напие македонска вода од Брајчинска - Стара Река која извира недалеку од селата Ошчима и Желево.

Интересно е да се одбележи дека Алек Џигеров, Македонец од Канада, кому Македонија му е судбина и преокупација, има видување и аргументи дека Зорба не бил Грк, туку Македонец. Според неговиот текст со наслов „Македонска чорба“, што е напишан на англиски јазик и содржи 24 страници, читателот може да се запознае со интересни претпоставки, тврдења, дилеми, прашања и одговори. Неговите докази се засновани врз англискиот превод на делото на Казанѕакис извршено од Теодора Василис и од многу други извори.

Продолжува

1slavek4 copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy

Пишува: СЛАВЕ КАТИН

 

На прво место

News image

Славјанка Петровска да каже дали луксузната хациенда е уште нејзина или ги крие парите од продажба

Според катастарските снимки во моментот кога Петровска вели дека го продала земјиштето, таму била ...

Историја

News image

Св. Давид цар Македонски, братот на Самоил

„На 13 јануари 1833 година во пожар настрадал манастирот Св. Јован Рилски. Монасите започнале негова...

Иселеници

News image

УЧЕСТВО НА АНСАМБЛОТ „ТОМОВ“ НА ИЛИНДЕНСКИОТ ФЕСТИВАЛ ВО БИТОЛА (35)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.