Среда, 15 Ноември 2023   
ЗВЕЗДОМИР СТЕФАНОВ ДИКИЏИЕВ 1932-2023

2Svets4

11 ноември 2023 година, Софија, Бугарија - На 19 октомври 2023 година, во Старски дом во Софија, почина Звездомир Стефанов Дикиџиев на 91 година. Погребот по службеност е извршен на 3 ноември 2023 година на градските гробишта во Софија и покрај барањата на неговиот ополномоштеник Драган Трајчевски, да биде кремиран а неговата урна да се однесе и погреба во гробот на неговата мајка Кераца Висулчева на гробиштата Бутел во Скопје, Македонија.

Звездомир Стефанов Дикиџиев е роден на 8 март 1932 година во Софија, Бугарија. Звездомир Стефанов Дикиџиев е прво дете од Стефан Дикиџиев и Кераца Висулчева. Неговиот втор помал брат Стефан Дикиџиев живее во САД.

Звездомир Стефанов Дикиџиев беше и македонски државјанин. На 7 февруари 2002 година Министерството за внатрешни работи на Македонија му издаде и македонско државјанство.

Звездомир Стефанов Дикиџиев беше неженет, живееше сам во Софија, немаше наследници, цел живот работеше во кантина на државниот Студентски дом во Софија. Неколкупати бил физички нападнат бидејќи се декларирал за Македонец, а еднаш бил и ограбен во неговиот дом.

Звездомир Стефанов Дикиџиев беше мирен човек, го следеше македонското во себе, како и мајка му Кераца Висулчева, се декларрираше за Македонец, затоа и страдаше дискриминиран во Бугарија.

Светскиот Македонски Конгрес на 25 февруари 2021 година во негово име поднесе барање до претедателот на Македонија Стево Пендаровски, премиерот на Македонија Зоран Заев и министерката за култура Ирена Стефоска да му доделат владин еднособен стан на доживотно користење и да ја исполнат неговата последна желба, да биде погребан во гробот на неговата мајка Кераца Висулчева на градските гробишта “Бутел“ во Скопје. Меѓутоа, Владата до неговата смрт не го реши неговото барање.

Звездомир Стефанов Дикиџев и Светскиот Македонски Конгрес на 15 јуни 2003 година ја основаа Фондацијата “Кераца Висулчева“, заради трајно одбележување на името и делото на академската сликарка Кераца Висулчева, родена на 7 април 1911 година во село Нестрам, Костур, Егејскиот дел на Македонија, а почината на 13 јануари 2004 година во Скопје, и погребана на градските гробишта Бутел во Скопје, до гробот на поранешниот претседател на Македонија, Борис Трајковски.

Целокупното творештво на мајка му Кераца Висулчева од над 500 дела (слики, пастели, акварели и скулптури) е предадено во трајна сопственост на Македонската држава во времето на претседателот Киро Глигоров, кој го организираше нејзиниот транспорт и и’ ја исполни последната желба, крајот на својот живот да го одживее во Скопје, Македонија. Нејзина последна желба беше уметничките дела да не се продаваат, туку да останат дел од националното богатство на државата Македонија. Нејзините дела денес се наоѓаат во Музејот на Македонија и во Сарајот во Ресен. Дел од нејзиното творештвото се наоѓа и во Музејот Лувр, Франција.

Последната година од нејзиниот живот, сместена во Домот за стари лица во Ѓорче Петров, за неа се грижеше претседателот на Светскиот Македонски Конгрес, Тодор Петров во кој стекна голем пријател и голема доверба, со него сподели многу моменти од нејзиниот живот. За жал, нејзината душа замина во Царството Небесно меѓу ангелите над нејзината вечна инспирација Македонија - единствена и обединета!

- Не сум јас таканаречена, јас сум Македонка, - знаеше често да рече Кераца.

Во Скопје, беше сместена во стан на Владата на Република Македонија на Булевар “Јане Сандански” број 12/2-3 во Скопје, по препорака на тогашниот Претседател на Републиката г. Киро Глигоров. Мајка ми му изработи дури и биста на Претседателот на Републиката г. Киро Глигоров. За време на животот, од Бугарија во Македонија со дипломатска пошта е пренесена целата оставина на мајка му Кераца Висулчева, повеќе од 500 слики, огромни платна портрети и пејсажи од Егејското Море, кои се депонирани и се уште се наоѓаат во Музејот на Македонија. По нејзината смрт, остана станот на Булевар “Јане Сандански” број 12/2-3 во Скопје, во којшто тогаш се наоѓаа нејзините ствари, намештај, некои слики и бисти. Со тогашниот министер Благоја Стефановски се договориле како компензација, за откажување од оставината на мојата мајка, да го добијам во сопственост или користење станот кој таа го користеше на Булевар “Јане Сандански” број 12/2-3 во Скопје. На 15 јуни 2006 година, доставил барање до Министерството за култура за оставината на мајка му и станот. На 22 јануари 2007 година Звездомир Стефанов Дикиџиев бил во Министерството за култура, заинтересиран за решението по овој предмет по претходно постигнатиот договор, меѓутоа повторно не добил никаков одговор. Бидејќи не можел постојано да седи во Скопје без стан, а поради негови обврски во Софија, заминал за Бугарија.

И после се’, Боже на духовите и на секое тело, успокој ја душата на починатото твое чедо и наш брат во Господа Звездомир Стефанов Дикиџиев, прости му ги прегрешенијата волни и неволни, направени со збор, со дело или со помисла, и како Благ и Човекољубив, насели ја неговата душа во место светло, место блажено, место мирно, место каде што почиваат душите на праведниците, место каде што нема ни жал, ни воздишка, но живот Бесконечен...

Светскиот Македонски Конгрес изразува искрено жалење и сочувство за смртта на Звездомир Стефанов Дикиџиев.

Вечна му памјат и Бог да го прости.

Амин...

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС

 

На прво место

News image

Ветувањата на Ковачевски се „мижи Асан да ти баам“

Ковачевски ги лажеше граѓаните дека ќе ги скрати платите на функционерите во стилот, ако не овој п...

Историја

News image

Името на Прва Јустинијана Охридска уште на почетокот на 10. век длабоко навлегло во руските маси

Името на Прва Јустинијана Охридска уште на почетокот на 10. век длабоко навлегло во руските маси и т...

Иселеници

News image

ИЗЛЕЗЕ ОД ПЕЧАТ БРОЈОТ 63 НА СПИСАНИЕТО „ПОВОД“ ОД СИДНЕЈ

Македонското литературно друштво „Григор Прличев“ од Сид...

Култура и туризам

News image

ВИСОКА МАКЕДОНСКА ДЕЛЕГАЦИЈА НА ДВАЕСЕТ И ВТОРОТО ПОКЛОНЕНИЕТО ВО ВЕЧНИО РИМ ВО 1990 ГОДИНА – ДЕЛ I (44)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ВО ЧЕСТ НА СВЕТИТЕ КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ОД Д-Р ВЕРА СТОЈЧЕВСКА – АНТИЌ И СЛ...

Фељтон

News image

ДЕЛ ОД ПРАВИЛАТА НА ФОНДАЦИЈАТА „АТАНАС БЛИЗНАКОВ” (8)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.