Историја
Среда, 29 Ноември 2023 02:00   
Името на Прва Јустинијана Охридска уште на почетокот на 10. век длабоко навлегло во руските маси

Russian-Orthodox-180Името на Прва Јустинијана Охридска уште на почетокот на 10. век длабоко навлегло во руските маси и тоа станало поим и легенда за православното христијанство.

Повеќе...
 
Среда, 29 Ноември 2023 02:00   
ОД ДНЕВНИКОТ НА ДРАГАН БОГДАНОВСКИ – „ Опис на престој во логорот Лаврион“ (7)

                   1vmro 5

На крајот на првиот ден на испрашувањето во тајниот затвор на СДБ, агентите на УДБА побараа од Драган Богдановски да го опише својот шестмесечен престој во Грција. Со оглед дека немал што да крие, тој како што вели во својот дневникот на 10-12 страни, А-4 формат, ја напишал вистината за својот престој во логорот Лаврион во Грција.

За своите читатели идеологот на ВМРО ДПМНЕ, Д. Богдановски, ќе даде едно концизно резиме на тој текст во кој за престојот во логорот и за неговиот однос кон Ванчомихајловистите пишува:

Повеќе...
 
Среда, 22 Ноември 2023 02:00   
ОД ДНЕВНИКОТ НА ДРАГАН БОГДАНОВСКИ – „ Првото сослушување во тајниот затвор на СДБ“ (6)

                                  Dragan Bogdanovski 1

                                     ОД ДНЕВНИКОТ НА ДРАГАН БОГДАНОВСКИ

Повеќе...
 
Среда, 15 Ноември 2023 02:00   
ОД ДНЕВНИКОТ НА ДРАГАН БОГДАНОВСКИ – „Позицијата на тајниот затвор на СДБ“ (5)

                                  1DOOM 1

Драган Богдановски како раководител на ДООМ бил киднапиран во Париз на 4 јуни 1977 година. Припадниците на СДБ, кои го извршија киднапирањето, со дипломатско возило го пренеле во Љубљана, а подоцна со авион на ЈНА во Скопје. Потоа со врзани очи бил однесен во тајниот затвор на СДБ во близина на Македонски брод, каде под истрага бил 18 месеци. За местоположбата на тајниот полициски објект ќе дознаа од затворениците во Идризово, откако бил донесен во затворот, по донесената пресуда со која бил осуден на 13 години затвор. Во својот дневник тој го опишува местото каде поминал 18 месеци и каде бик испрашуван од луѓето на СДБ. За овој перод поминат во овој  полициски објект тој вели:

Повеќе...
 
Среда, 15 Ноември 2023 02:00   
НИКОЛА ЃЕНОВ! МАКЕДОНСКИОТ ЈУНАК НАД ЈУНАЦИТЕ за кој мора да дознае цела Македонија!

Nikola

НИКОЛА ЃЕНОВ

Повеќе...
 
Среда, 08 Ноември 2023 02:00   
Од Ѓурѓовден до Митровден

dedo-iljo-180Ајдутите, организирани во дружина од 20 до 30 лица, обично дејствувале во периодот од мај до ноември, односно од Ѓурѓовден до Митровден, кога можеле да најдат засолниште во планините.

Повеќе...
 
Среда, 08 Ноември 2023 02:00   
ОД ДНЕВНИКОТ НА ДРАГАН БОГДАНОВСКИ – „Во тајниот затвор на СДБ“ (4)

Dragan Bogdanovski 1

Драган Богдановски по киднапирањето во Париз и префрлањето во Југославија бил пренесен со авион на ЈНА од Љубљана во Скопје. Но наместо во скопски затвор, припадниците на тогашната југословенска Управа за државна безбедност, позната како УДБА, го однеле надвор од Скопје, во таен затвор на СДБ. Со проверени методи, закани по неговиот живот, припадниците на УДБА се обидувале да го заплашат и да изнудат признавње дека соработувал со странските полиции и разузнавачки служби, дека се кае и дека „сам и по своја лична волја си се вратил во Југославија затоа што си согледал дека политичката дејност што си ја развивал во емиграцијата била на штета на македонските национални интереси.“  Во својот дневник, тој го опишува доаѓањето, престојот и заканите со кои се соочувал во тајниот затвор на СДБ. За почетоците поминати во овој затвор најпознатиот македонски политички дисидент вели: 

Повеќе...
 
Среда, 01 Ноември 2023 02:00   
Пет минути од деноноќието и посветувам на маченицата Македонија

kovacev-180Македонец до ср’ж а, незнаен од Македонците- Владислав Ковачев

„Пет минути од деноноќието и посветувам на маченицата Македонија, за да се соочам со мојата Македонска свест и да се уверам дека не е ништо она што досега сум го сторил за нea. Ја сакам Македонија повеќе од се друго на светот“

„А ако наспроти нашите очекувања, македонското прашање не биде решено, ние ќе најдеме сила и верба само во нашата еднодушност, за да ја продолжиме повторно борбата за извојување човечки правдини, какви што може да ни ги гарантира само една самостојна Македонија“.

Повеќе...
 
Среда, 01 Ноември 2023 02:00   
ОД ДНЕВНИКОТ НА ДРАГАН БОГДАНОВСКИ – Со авион на ЈНА од Љубљана до Скопје! (3)

Dragan Zadgranicen Komitet na vmro-dpmne 1991g 2

ОД ДНЕВНИКОТ НА ДРАГАН БОГДАНОВСКИ – Со авион на ЈНА од Љубљана до Скопје! (3)

Повеќе...
 
Среда, 25 Октомври 2023 02:00   
Исламизација во Македонија

angelina-markus-240Исламизацијата почнува уште со окупацијата на Балканот од страната на Турција. Меѓутоа најинтензивно се одвива во 16 век и подоцна. Покрај притисокот за покрстување, покрстените имале и посебни привилегии, намалени давачки и државни служби. Со покрстувањето требало да се промени христијанското име. Таквата пракса индиректно ни ги потврдува првите исламизирани генерациии од домородното население.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Ветувањата на Ковачевски се „мижи Асан да ти баам“

Ковачевски ги лажеше граѓаните дека ќе ги скрати платите на функционерите во стилот, ако не овој п...

Историја

News image

Името на Прва Јустинијана Охридска уште на почетокот на 10. век длабоко навлегло во руските маси

Името на Прва Јустинијана Охридска уште на почетокот на 10. век длабоко навлегло во руските маси и т...

Иселеници

News image

ИЗЛЕЗЕ ОД ПЕЧАТ БРОЈОТ 63 НА СПИСАНИЕТО „ПОВОД“ ОД СИДНЕЈ

Македонското литературно друштво „Григор Прличев“ од Сид...

Култура и туризам

News image

ВИСОКА МАКЕДОНСКА ДЕЛЕГАЦИЈА НА ДВАЕСЕТ И ВТОРОТО ПОКЛОНЕНИЕТО ВО ВЕЧНИО РИМ ВО 1990 ГОДИНА – ДЕЛ I (44)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ВО ЧЕСТ НА СВЕТИТЕ КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ОД Д-Р ВЕРА СТОЈЧЕВСКА – АНТИЌ И СЛ...

Фељтон

News image

ДЕЛ ОД ПРАВИЛАТА НА ФОНДАЦИЈАТА „АТАНАС БЛИЗНАКОВ” (8)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.