Среда, 02 Декември 2020   
Македонскиот е Мајка на европските јазици

1maked

Споредбената лингвистика или позната како компаративна филологија се занимава со споредувањето на јазиците за да се дознае нивната поврзаност. Јазиците можат да бидат поврзани меѓу себе преку позајмување на зборови и преку генетска поврзаност, која означува дека поголем број на јазици потекнуваат од еден стар заеднички јазик. Компаративната лингвистика ги формира јазичните фамилии и групи, а потоа го реконструира заедничкиот јазик за да добие јасна слика на промените што настанале при развојот на другите јазици. 

Одисеј Белчевски во својата анализа насловена „Прото-словенските корени на европските јазици беа анализирани и потврдени со нова методологија - Принципи на Концептуална лингвистика и нивната природа  еволуција“ заклучува дека славјанските јазици се најблиску до “мајката на европските јазици“. Според него, повеќето зборови кои Оксфордскиот етимолошки речник го дефинира како "непознати", "нејасни", или можеби праромански, прагермански или пракелтски, можат да се објаснат со славјанските јазици.  

Истражувајќи го потеклото на поголема група основни зборови кои секојдневно се употребуваат, Белчевски констатира дека нивните корени се во славјанскиот јазик и дека се создадени како концепт од природата, а потоа во многу раната историја на Европа позајмени од Грчкиот и Латинскиот јазик. Овие зборови подоцна станаа дел од секојдневниот речник на англискиот и другите европски јазици – вели Белчевски. Притоа тој укажува дека „тоа е од голема важност за оние кои ги проучуваат словенските јазици, зошто денес овие зборови се бројат со илјадници, и тешко е да се објаснат или да ја пронајдат нивната етимологија во грчкиот или латинскиот, но имаат едноставна и лесно разбирлива етимологија во Славјанскиот јазик. Најчесто лингвистите избираат нив да ги означат дека се од непознато или неоткриено потекло. Во борбата да се обезбеди објаснување некои од Електронските етимолошки речници пак даваат толкување кое е тешко да се разбере или да го прифати.

Славјанските јазици кои ги знаеме и ги разбиреме денес, претставуваат најдобро сочуван пример каде јазичниот концепт е запишан во говорот каков што постои во природата, вели Белчевски, притоа нудејќи ја концептуалната лингвистика како уште еден или подобар метод за проучување на овие концепти. Според него, границите на проучување на потеклото на Индо-европските јазици мора да се прошири со вклучување на Концептуална лингвистика и Славјанските јазици, со цел да се надминат тешките искуства на компаративна лингвистика.

Врз основа на досегашното искуство, базирано врз истражување и откритија, Белчевски посочува дека, во референцирање во основниот или праисториски јазик, повеќето научници кои се користат со компаративна метода наидуваат на неизбежни ограничувања. Тие воглавно се должат, бидејќи не се користат ресурсите како што се словенските јазици, туку во голема мерка се потпираат на грчки и латински јазик. Според него, од друга страна, Концептуалната лингвистика, односно изучување на јазик преку концептите на и во природата ги поврзува различните корени, односи и меѓусебна зависност и може да даде одговори каде другите не даваат резултати.

Компаративната лингвистика досега не успеа да објасни некои грчки и латински зборови, бидејќи тие се многу постари од грчкиот и латинските јазици и му припаѓаат на нивото на прото-славјанскиот јазик, потенцира Белчевски.


Според Оксфордскиот речник етимологијата е дефинирана како "потеклото и развојот на зборот во форма и смисла. На сметка на ова, говорејќи за потеклото на зборовите, речникот укажува на значењето на етимологијата во однос на грчкиот збор ethumo εθυμο". Според Белчевски: „Ако, сепак, ние спроведеме подлабоко пребарување за вистинската смисла на ethumo, ќе откриеме дека тоа не е од грчко потекло, туку странско во Атичката проза, употребено од Плато во цитатот во Cratylus, каде што тој ги "напаѓа" делата на Јонските филозофи (укажува на Фригија). Фригијците биле антички народ познат кај Грците како "варвари", по потекло од Античка Македонија. Тие ја основале нивната империја во Мала Азија (1200-800 п.н.е.). Нивниот јазик не е јасно дешифриран, но голем број на зборови припаѓаат на славјанскиот супстрат, вклучувајќи го и нивното 'име' што може да се поврзе со славјанскиот збор брег> bregi, географски назив за раб (т.е. работ на море или езерото)“.


Истражувајќи подетално за потеклото на зборот етимологија, Белчевски пишува: „Во Современиот грчки, ethumo εθυμο не постои, што всушност силно укажува на тоа дека зборот е позајмен од страна Грците од претходен Европски јазик. Бидејќи зборот и неговите деривати и релации не можат да се идентификуваат ниту во Латинската или Германската група на јазици, јас иницирав да се проверат можностите од Славјанска конекција, особено во рамките на постарите македонски дијалекти, која откри дека зборот ethumo е поврзана со македонскиот збор дума (Дума)> думо (dumo)> умо (ОМО), кој се изедначува со зборот, мисла и ум. Нурнат во Хомеровото царство, открив дека јужнославјански Дума е многу блиску во значењето на античките збор dumo> thumo θυμο, г> та> θ. Според Г. Куртиус, античките Македонци често се менува звукот θ во д или т. Зборот θυμο, како што истакна Е. Maltby, значи умот или душа. Ние најдовме исти во другите Хомерови зборови и изрази, како што thumalgi> dumalk значење вознемиреност на умот и dumo е moi што значи мислата е моја. Понатамошна анализа на јужнославјански зборови umo (на умот) dumo> дума (збор, мисла, да се мисли), открива дека тие се цврсто засновани во истиот корен на зборот > umo (на умот).

Ова е само еден од бројните примери кој Одисеј Белчевски ги посочува во своето истаражување засновано како што вели врз „принципите на Концептуалната лингвистика кои се темелат на Аристотеловите погледи за создавање на светот од четирите основни елементи. Таму се многу силни јазичните докази, идентификувани во славјанската група на јазици, што укажува дека формирањето на почетните слоеви на јазикот се случило според природните закони“. Од овие примери, може да се види дека Македонците битисуваат на овие простори многу порано пред да се појават Грците.

Македонска нација

 

На прво место

News image

Што му порача Димовски на Заев

На изјавата и обид на премиерот Заев да релативизира и да ја внесе „северна“ и во ФФМ, реагираше...

Историја

News image

Дописка за положбата на македонските патриоти во Горна Џумаја" во 1935 г.

Тихомир Каранфилов Политичкиот тероризам во Бугарија, кој владееше во триесетите години на минат...

Иселеници

News image

ЛИЧНОСТИ ОД ЉУБОЈНО ПОСВЕТЕНИ НА ПИШАНИОТ ЗБОР - ДЕЛ I (12)

Текстовите во продолженија во порталот „Македонска нациј...

Култура и туризам

News image

По стапките на Месијата (3) Маслинова гора

Маслинова гора или Гетсиманска градина               Ма...

Фељтон

News image

КОИ БИЛЕ ВЕНЕТИТЕ ВО АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА? (15)

Според Пешиќ Венетите биле поморски и речни трговци, кои го рашириле писмото кон Етр...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.