Коментари
Среда, 02 Март 2011 04:03   
Кошница полна со оси

gordana-dimovska
Гордана Димоска -

Ако има народ што изоде најтежок пат кон осамостојување тоа е македонскиот. Народот знае да рече  ‘тоа ни било судбината‘. Независно во кој период, дали во ропство, војни или слобода, секоја нова генерација на Македонци е оптоварена со нови предизвици и искушенија.

Повеќе...
 
Среда, 23 Февруари 2011 04:20   
Изборите ќе поминат, а народот треба повторно да живее заедно

svekrva
Свекрва -

Во фокусот на вниманието на македонската јавност е понудата на премиерот Никола Груевски за предвремени избори, како и прифаќњето на фрлената ракавица на лидерот на најголемата опозициона партија СДСМ, Бранко Црвенковски.

Повеќе...
 
Среда, 23 Февруари 2011 04:10   
„Жити бога оставете не на мира. Ако не сакате да ни помагате, барем не пречете ни!“

Tihomir_Karanfilov
Тихомир Каранфилов -

Поглаварот на МПЦ, архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, по преосветувањето на црквата Успение на мајката Божја, Света Богородица во Велес, за настаните поврзани со уривањето на црквата-музеј на скопското Кале, изјави дека „тоа е повторен обид за удар врз македонскиот идентитет и духовност.“

Повеќе...
 
Среда, 23 Февруари 2011 04:05   
Новинари или манијакални параноици !!?

pece-cvetkovski
Пеце Цветкоски -

Секој си доаѓа дома и нормално е да се посвети на себе. Сака да се информира за се што се случило во неговиот дом, фамилија, град/село, држава, светот. Можеби има и незаинтересирани, депресивни, па и занесени, кои не ги интересира што се случува околу нив. Секакви ги има. Но по мое скромно мнение, денес на сите нам ни е потребна информација, било за професијата, за сонот, сексот, животот и уште што ли не друго!!!

Повеќе...
 
Среда, 23 Февруари 2011 04:00   
Зошто европските земји не го преиспитаат членството на одредени земји?

misko-taleski
Мишко Талески -

Обидите на грчките дипломати по секоја цена да го сопрат етаблирањето на Македонија како државен субјект во влијателните светски институции, почна сериозно да ги иритира земјите кои воопшто немаат проблем со нашето уставно име.

Повеќе...
 
Среда, 23 Февруари 2011 04:00   
Интернет борба за Македонија

gordana-dimovska
Гордана Димовска -

‘Наша основна цел е да се зачува нашето вековно име, историја и идентитет. ако и вие го сакате тоа, поддржете не и речете Македонија!

Повеќе...
 
Вторник, 22 Февруари 2011 10:32   
Ќе играм....Е, сега не играм

magdalena_mihajloskaМагдалена Михајлоска

Повеќе...
 
Среда, 16 Февруари 2011 04:20   
Настаните на Калето, предизвикани од опозивијата во прилог на Грција

svekrva
Свекрва -

Средбата на премиерот Никола Груевски со американскиот потпретседател Џо Бајден и државниот секретар Хилари Клинтон како да невестува дека решението за спорот околу името влегува во последната фаза. Во овој момент се прават огромни напори од повеќе страни кои имаат интерес да се реши ова прашање, за да се одблокираат евроатланските интеграции на Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 16 Февруари 2011 04:15   
Додавката “Република” пред името Македонија е доволна отстапка

__copyСо години наназад македонската јавност е оптоварена со наметнатиот проблем со името, кој полека се претвора во нешто за кое граѓаните не ни сакаат да разговараат.

Повеќе...
 
Среда, 16 Февруари 2011 04:10   
Битола втор престолен град на Македонците!?

Tihomir_Karanfilov
Тихомир Каранфилов -

Градот Битола кој лежи во подножјето на Пелистер и кого реката Драгор го дели на два еднакви дела, северен и јужен, од своето формирање па до денес, низ вековите на историјата, преставувал значаен духовен, политички, стопански и културен центар во рамкоте на своето најшироко подрачје.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Александар Пандов : На 9 мај во 12 часот во Македонскиот град Херој, градот Прилеп, во ,,Паркот на Ревулуцијата”

  Браќа и сестри, во чест на 9—Мај ,,Денот на победата над фашизмот”, а во организација и во...

Историја

News image

Политичката огранизација на Македонската држава

Политичката огранизација на Македонската држава наликувала на пирамида со три нивоа: на врвот биле в...

Иселеници

News image

СВЕТЛЕ (СТИВ) СТАМЕВСКИ – МАКЕДОНСКИ БИЗНИСМЕН ВО САД (17)

ВОЈНАТА ВО 2001 ГОДИНА – ЦРНА ДАМКА ВО ИСТОРИЈАТА Во 20...

Култура и туризам

Фељтон

News image

ДЕЛ ОД ПИШУВАЊЕТО НА ЕУГЕН БОРЗА, ВОДЕЧКИ АМЕРИКАНСКИ ЕКСПЕРТ ЗА ИСТОРИЈАТА НА АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА (9)

  “Историјата многу често се нарекува запис на победниците“. Поточна дефинициј...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.