Коментари
Среда, 22 Октомври 2014 03:04   
МАКЕДОНИЈА - земја библиска, една и единствена, од секогаш и за секогаш!

aleksandar-dzepovski
Александар Џеповски

Каде грешиме, толку ли имаме згрешено пред Бога, па сега не` казнува толку лошо па не можеме да се се исправиме? Од славно Царство кое прерасна во Империја, после повеќе од 2000 години, дали се уморивме од самите себе и си велиме нека оди се` по ѓаволите...

Повеќе...
 
Среда, 22 Октомври 2014 03:03   
Жестока борба со грчката пропаганда кон крајот на XIX век (3)

Tihomir_Karanfilov
Тихомир Каранфилов

Новиот учител беше родум од Охрид и роднина на претседателот на црковно-училишната општина во Солун. Кога беше запрашан на кои две народности припаѓа, тој одговараше: Јас не сум ни Бугарин, ни Грк, ни Влав, јас сум чист Македонец, какви што беа Филип и Александар Македонски и Аристотел Филозов“ - пишува бугарскиот автор Салганџиев.

Повеќе...
 
Среда, 22 Октомври 2014 03:02   
Сумерите биле Белци, Семитите Црнци - Еладскиот (т.н. грчки) дворасен јазик

risto-ivanovski-90
Ристо Ивановски

Во Месопотамија живееле Белци со закосени очи како Египјаните. Подоцна на тие простори биле населени Црнци. Токму и затоа се разликувале Белци и Црнци.

Повеќе...
 
Среда, 22 Октомври 2014 03:01   
Македонија во првата половина на 19 век

vasko-gicevski
Васко Гичевски

Македонија како и целата османска империја во 18 век се наоѓа во опшествена и политичка криза како резултат на заостанатоста на империјата во однос на останатите европски земји. Македонија тогаш била османлиска провинција со 1.873.388 жители во најголем дел Македонци. Населението се занимава со земјоделство и Македонија е најбогата провинција во Румелискиот беглербеглук. Таа беше поделелна на Солунски, Косовски и Битолски Вилает.

Повеќе...
 
Среда, 15 Октомври 2014 03:20   
Македонците биле само едно: Балкански домородци

risto-ivanovski-90
Ристо Ивановски

БИДЕЈЌИ НИКОГАШ НЕМАЛО ПОСЕБНИ СЛОВЕНСКИ НАРОДИ, РАЗГОВОРИТЕ ЗА ИМЕТО СО ЕЛАДА (Т.Н. ГРЦИЈА) СЕ ИЗЛИШНИ. ПА И ЗАТОА ТИЕ ИТНО ТРЕБА ДА ПРЕКИНАТ. ПАК, КОГА МАКЕДОНЦИТЕ ОСТАНАЛЕ ДОМОРОДЦИ, СО НИКОЈ НЕ СМЕЕ И Е ДРСКО ДА СЕ РАЗГОВАРА ЗА БИЛО ШТО МАКЕДОНСКО. СЛЕДИ САМО ЕДНО И ЕДИНСТВЕНО: МАКЕДОНЦИ=МАКЕДОНЦИ- НИКАКО ИНАКУ.

Повеќе...
 
Среда, 15 Октомври 2014 03:06   
Високи оценки за владината политика

svekrva-ta
Свекрва

Македонија е наша судбина, Македонија е наша обврска, Македонија е наш благослов.МАКЕДОНИЈА ВЕЧНА И ЕДИНСТВЕНА, АМИН!

Повеќе...
 
Среда, 15 Октомври 2014 03:03   
Жестока борба со грчката пропаганда кон крајот на XIX век (2)

Tihomir_Karanfilov
Тихомир Каранфилов

„Македонецот е таква природа, колку повеќе го малтретираат, толку повеќе се заинатува и го прави непопуслив“ - пишува Салганџиев во своите спомени.

Повеќе...
 
Среда, 15 Октомври 2014 03:01   
Македонија и Македонците во Првата Светска Војна

vasko-gicevski
Васко Гичевски

Македонија, почетокот на Првата Светска Војна ја затекнал разделена помеѓу трите соседни држави Бугарија, Србија и Грција во чие што владение македонското население беше крајно асимилирано и малтретирано, подложено на најтешки казни, онакви со какви ни најголемите убијци не се казнуваат, а не пак невини луѓе.

Повеќе...
 
Вторник, 14 Октомври 2014 23:28   
EВРОПСКА УНИЈА ИЛИ ,, НЕВЛАДИНА ОРГАНИЗАЦИЈА,,!

Ljupka CipusevaЉупка Ципушева

,,Оној кој ја поседува Вардарската долина тој е господар на Балканот,,

БИЗМАРК

Повеќе...
 
Среда, 08 Октомври 2014 03:06   
Шкретите имаат македонски корени и не можат да се поистоветуваат со Албанците

svekrva-ta
Свекрва

Соочени сме со постојани притисоци и обиди за асимилација и денационализација на Македонците муслимани во етнички Бугари, Срби, Албанци, Турци и Бошњаци, а последно време и Македонци православни (таканаречени шкрети) кои го говорат албанскиот јазик да ги нарекуваат Албанци и што уште не, само не тоа што се - Македонци.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

ВМРО-ДПМНЕ 22 градоначалници, СДСМ 9, ДУИ 3 и 1 има ДПТМ

На вчера одржаните избори ВМРО-ДПМНЕ победи во:

Историја

News image

Македонија како римска провинција

Д-р  Иван Алексов ДОКУМЕНТИ ЗА МАКЕДОНИЈА И МАКЕДОНЦИТЕ (од праисторијата до почетокот на 21 ...

Иселеници

News image

КОЈ Е ФОЛКРОРИСТОТ георги (ЏОРЏ) томов? (2)

Уметничкиот директор и кореограф на ансамблот “Томов” - ...

Култура и туризам

News image

ДЕЛ ОД ЖИВОТНАТА ПРИКАЗНА НА ИСЕЛЕНИКОТ ПЕТАР СТАМАТОВ ОД СМИЛЕВО (2)

ИСЕЛЕНИЧКАТА ФОНДАЦИЈА „ПЕТАР СТАМАТОВ“ НА УКИМ 

Фељтон

News image

ПОЧЕТОЦИТЕ НА ОСВОЈУВАЊАТА НА АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ (ВЕЛИКИ) – (5)

 Почетоците на освојувањата на Александар Македонски (Велики) се особено потенц...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.