Коментари
Среда, 13 Август 2014 03:00   
Се чуствувам горд што сум македонец

makedonska-nacija-logo-90_copy
Македонска нација

Во некои држави во Европа, животните имаат повеќе права и слобода од Македонците кои живеат во Грција- чланка на НАТО и ЕУ. Се чуствувам горд што сум македонец, можам слободно да зборувам и пишувам за Македонија, слободно да истражувам  и откривам  се што е македонско, денес можеме слободно да се изјасниме, да кажеме кои сме и што сме, иако само во еден дел од Македонија, можеме слободно да живееме во своја татковина.

Повеќе...
 
Среда, 13 Август 2014 03:00   
Македонското прашање на Париската мировна конференција

vasko-gicevski
Васко Гичевски

”Зарем границата може да не подели,таа не е ништо друго осем еден обичен камен кој нема никакво значење ако срцата на сите нас ни чукаат заеднички за нашата Македонија”.

Повеќе...
 
Среда, 06 Август 2014 03:05   
Со музичка латиница не се чува македонскиот идентитет

svekrva-ta
Свекрва

Повеќе...
 
Среда, 06 Август 2014 03:03   
Само единството може да ја сочува македонската држава!

makedonska-nacija-logo-90_copy
Македонска нација

„Во името на новата македонска држава, во името на нејното изградување, ние ви викаме: Уште повеќе зацврснете го единството на целокупниот македонски народ преку Народно-ослободителниот фронт на Македонија - единството, кое ти овозможи создавање на македонската држава, единството, које ќе ти ја сочува таја држава“ – се вели во Прогласот од Првото заседание на АСНОМ до македонскиот народ за оддржаното заседание на АСНОМ.

Повеќе...
 
Среда, 06 Август 2014 03:02   
Народи на Балканскиот Полуостров, соединете се додека не е доцна

Tihomir_Karanfilov
Тихомир Каранфилов

„Балканскиот Полуостров одамна претставува заветно „Елдорадо“ за мнозина сесветски претенденти“. „Местото каде што ќе се одигра финалето на меѓународната трагедија е Балканскиот Полуостров“. „Како храна за раздорот се јавува еден несреќен агол на Балканскиот Полуостров – Македонија“ – се цитати од Д. Благоев кои авторот Ангел Анков ги посочува во својата статија „Димитар Благоев и македонското прашање“.

Повеќе...
 
Среда, 06 Август 2014 03:01   
Во условите на Првата светска војна, македонскиот народ остана доследен на својата посебност

salonika
Салоника

Со Букурешкиот мировен договор во 1913 година, поделен во три дела меѓу своите соседи, македонскиот народ се најде во услови на воена управа која не му дозволуваше на организиран начин да ја искаже својата посебност, својата слободна воља  и стремеж за создавање на своја држава. Со присила на војничката чизма беше задушена секоја политичка  или било која друга активност на македонскиот народ.

Повеќе...
 
Среда, 02 Јули 2014 03:01   
Дневникот на Арчибалд Рајс - Солунски фронт (1)

Tihomir_Karanfilov
Тихомир Каранфилов

Првата Светска Војна која се одвива од 1914 до 1918 година, започната за повторна поделба на светот помеѓу Антантата (Франција, Англија, Русија и Италија по 1915 година) и Централните сили (Германија, Австроунгарија и Италија до 1915 година), е една од најкрвавите војни кои светот ги познава. Ниеден претходен конфликт не вклучил толкав број на војници или толку многу луѓе на бојното поле. Во оваа војна, за првпат се изведени првите масовни бомбардирања на цивили од воздух и е употребено хемиското оружје. Четирите династии Хабсбурговци, Романови, Отоманците и Хохенцолерните паѓаат за време или по војната.

Повеќе...
 
Среда, 09 Април 2014 03:02   
Грција нема ексклузивитет на името „Македонија“

gordana-dimovska
Гордана Димовска, Австралија

И повторно излегуваат аналитичари кои докажуваат дека Грција не може да има ексклузивно право на името Македонија, ниту да го користи како изговор за остварување на свои цели. Токму ова доаѓа и како уште едно потврдување на се` што кажавме во статијата: “Кој кому го краде името Македонија“ објавена на 3 ноември 2010 во „Македонска нација“: Македонија е една, Македонија никогаш не била ниту ќе биде грчка. Дури и во најстарите познати мапи на античкиот свет, Грција и Македонија секогаш биле јасно разграничени како две посебни територии и држави. И ако на ниедна од мапите, двете држави не се прикажани во единствени  граници под едното или под другото име, тогаш – до кога чесниот и добронамерен човек по светот ќе се прашува:

Повеќе...
 
Среда, 02 Април 2014 03:03   
Македонците доаѓаат во Руското царство во 18 век (2 дел)

maripulje-mapa-002

Македонска нација

Со Манифестот од 04.12.1762 година, царицата Екатерина без било какви ограничувања ги повикала сите странци „да дојдат во Русија и да се населат каде сакаат“. Во манифестите за населување на странците во Руското царство, Царицата нагласувала дека има огромни ненаселени и необработени пространства кои треба да ги населат добри земјоделци. Покрај доселениците од Балкан, во 60 - тите и 70 – тите години на XVIII век во Руското царство доаѓале и колонисти од Европа. Од податоците за спомнатото „Нежинско грчко братство“, од 1765 – 1769 година, во списокот се запишани 271 трговци, глави на семејство или неоженети. Од нив, 54 трговци изјавиле дека се „македонски трговци“, односно дека се дојдени од „Македонска провинција“, воглавно од Костур, Солун, Скопје, Воден и Струмица.

Повеќе...
 
Среда, 26 Март 2014 04:34   
Опасна игра на СДСМ
svekrva-ta Свекрва

Единствениот кој може да ги спречи опасните игри на раководството на СДСМ, кои според нив се поддржани од надвор, е македонскиот народ.

Официјално на 24 март 2014 година започна кампањата за избор на претседател на Македонија. Четворицата кандидати: Ѓорге Иванов поддржан од владеачката партија ВМРО-ДПМНЕ, Стево Пендаровски поддржан од опозициската СДСМ, Илијаз Халими кандидат на ДПА и Зоран Поповски предложен од партијата ГРОМ, во наредните денови ќе излезат со своите понуди врз кои граѓаните треба да одлучат на кого ќе му ја дадат поддршката на 13 април.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

СВЕТИ КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ – ЧУДОТВОРЕЦ - 8 XII/25 XI

СВЕТИ КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ – ЧУДОТВОРЕЦ - 8 XII/25 XI

Историја

News image

Автономна Македонија (белградски весник)

АвтономнаМакедониjа (La Macédoine autonome). "Балканотнабалканскитенароди - МакедонијанаМакедонците"...

Иселеници

News image

ПРОМОЦИЈА НА ДЕЛА НА ДУШАН РИСТЕВСКИ - МАКЕДОН ВО ТОРОНТО

Во организација на Литературното друштво „Браќа Миладиновц...

Култура и туризам

News image

Легенди и верувања: Од минатото на селото Арвати

Легендите и митолошките верувања се често застапени сред луѓето кои се интересираат и сакат да знаат...

Фељтон

News image

БИТКАТА КАЈ СУСА И ИДНИТЕ ОСВОЈУВАЊА НА АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ (ВЕЛИКИ) – ГОСПОДАРОТ НА АЗИЈА (12)

Александар пристигнал во градот Суса на 15 декември 331 година пред Христа и бил п...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.