Среда, 19 Февруари 2020    PDF Печати Е-пошта
Чекори кон небото

violeta

Чекори кон небото, Виолета Сековска и други

На страната на СВЕТСКАТА КНИЖЕВНА АКАДЕМИЈА "VOCEA LİTERARA" во Р. Романија блесна името на Македонската поетеса Виолета Сековска која твори поезија од својата најмлада возраст, но започнува да ја презентира од 2011 година со својата прва збирка песни „Македонија“,па следуваат:
„Срна и елен“,
Јас постојам“
„Дамари“
„Петти елемент“
„Созерцание“
"Бисер"
"Светот на Јаков".

Зборник на македонско-хрватско пријателство:
"Чекори кон небото, Виолета Сековска и други".

Интернационален зборник: " Бела Роза, Виолета Сековска и други".
Нејзините песни се наоѓаат во
Aнтологија на англиски јазик и во две антологии на македонски јазик.
Нејзини песни се наоѓаат во повеќе од 50 меѓународни зборници ширум Балканот.
Сековска е креатор и творец на поетско – музичкиот перформанс
„Со љубов за Македонија“ со кој има настапувано ширум Македонија и во Р. Албанија, Кралството Данска, Р. Хрватска, Р. Србија и Р. Црна Гора.
Поезијата на Виолета Сековска е повеќепати наградувана од престижни и реномирани здруженија и институции во земјава и на балканот.
Поезијата ѝ е хармонски осмислена, метрички помно пресметана налик на старите мајстори на хуманизмот и преродбата. Во нејзините стихови преовладуваат патриотски, духовни-религиозни и љубовни мотиви.
Во продолжение на Македонски и Турски јазик поезија од Сековска>
Во чашата нема само вино
Има една пуста пустина
која зјае,
Те влече кон неа полнотија од солзи пресушени.

Во чашата нема само вино
љубов претопени во суво билје
каде животот одчукува во векови
се огледува погледот во твојата душа.

Во чашата нема само вино
се кршат ѕвездите во неа,
гласот на тишината го допираш
со усните очите ги склопува,
негови-нејни,
во чашата твоето име, неговото....

Ако чашата се скрши, во што се претвора виното?
Во тебе или во мене?

Турски:

Bardakta sadece şarap değil.
Bardakta bir çöl var.
Seni çeken çöl
Casa kurudu gözyaşları yla dolu.
Bardakta sadece şarap değil.
Bir bardakta kurutulmuş çiçeklere dönüşen aşk
Bir bardakta kurutulmuş çiçeklere dönüşen aşk vardır.O bardakta hayat yüzyıllardır.
Koi'nin hayatı ruhunun aynasıdır.
Bardakta sadece şarap değil.
Bir bardakta, yıldızlar kırılıyor.
Sessizliğin sesi dudaklarına dokunuyor
Gözü kapatır
Seninki, benim.
Adının bir bardak içinde, onun.
Eğer birkaç saat kırılırsa.
Şarap neye dönüşecek?
Senin içinde, içimde

 

На прво место

News image

Христијан Мицкоски: На денешен ден, пред точно 22 години згасна животот на Драган Богдановски

Христијан Мицкоски: На денешен ден, пред точно 22 години згасна животот на Драган Богдановски, но ...

Историја

News image

Како братот на Манданата, Мито, бил избркан од Бугарите во 1941

Како братот на Манданата, Мито, бил избркан од Бугарите во 1941: Што си дошол, ти си се борел за М...

Иселеници

News image

Одржана свечената Академија за Браќата Свети Кирил и Методи во Сиднеј

Одржана свечената Академија за Браќата Свети Кирил и Метод...

Култура и туризам

News image

ВО ЧЕТВРТОК НА 28 МАЈ Е ГОЛЕМИОТ ГОСПОДОВ ПРАЗНИК СПАСОВДЕН. ЗА МНОГУ ГОДИНИ

ВО ЧЕТВРТОК НА 28 МАЈ Е ГОЛЕМИОТ ГОСПОДОВ ПРАЗНИК СПАСОВДЕН. ЗА МНОГУ ГОДИНИ.

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (22)

ФЛЕГИЈЦИТЕ НА БЕОТИЈА И НА ТЕСАЛИЈА – ДЕЛ II

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.