Среда, 09 Септември 2020    PDF Печати Е-пошта
Во Сиднеј: ЗАНЕС (PASSION) – ФОТОГРАФСКА ИЗЛОЖБА

3.5.9

Тони Наумовски: Камерата е креативен алат за да се каптивира најубавото

Покрај големите рестрикции од епидемијата, уметноста треба да се култивира и искажува за да ни помагне да излеземе од најтешките моменти од нашиот живот од нашата дневна егзистенција и да покажеме дека убавината на природата ќе не надживее и поради тоа треба му се опдушевуваме на животот. Ете тоа беше и мотото на најновата фотографска поставка во крадската библиотека во Когра (Сиднеј) под името „Passion- Занес“ на кои се застапени десет фотографи, членови на Фотографскиот клуб St George Motorboat во Сиднеј кои преку своите фотографски дела прикажаа дел од својот живот, љубов, занес и сон во околината во која живеат и творат.

3.6.0

Еден од уметниците е Тони Наумовски кој во последните неколку години со свои фотографии има учествувано во седум групни изложби на кои има добиено повеќе награди и една негова фотографија оваа година влезе во финалниот избор на фестивалот Head on Photo.   Тони потекнува од Ресен и како дете со своите родители во далечната 1969 година се досели во Сиднеј. Уште од детството покажал интерес кон камерата и фотографијата но за последните 10 години тотално му се посвети на камерата која ја употребува како креативен алат да го каптивира најубавото, она што повеќето од нас не го заприметуваат. Преку Фотографскиот клуб St George Motorboat во Сиднеј каде активно е вклучен повеќе години учествувал на фотографски сеси и посетил, покрај Македонија, 21 земји. Објективот на неговата камера го има отсликано животот на луѓето, нивните ликови, дивите животни и природата кои се дел од оваа планета, како и „мртвата “ природа, архитектурата, што ние луѓето ја имаме креирано.

Темата на неговата фотографска поставка е архитектурата, високите згради и облакодери кои постанаа дел на нашата „природна“ егзистенција. Употребува дигитална камера преку која ги менува креативните елементи  со кои ги искажува своите емоции и погледи на животот.  Тој со обаа техника успешно  ги каптивира интересните фигури, линии и матери што доминираат во боите на секојдневието и соединува со  апстракноста на неговата имагинација.

Фотографии на Тони исто така се имаат објавувано на корици на книги објавувани од Литературното друштво „Григор Пеличев“ и постери од продукции на Австралиско македонскиот театар од Сиднеј.

Желбата на Тони е идната година да постави самостална изложба од неговите најдобри дела кои ги отсликал за последната деценија, патувајќи и истражувајќи убави фрагменти од она што не опкружува на сите континенти од оваа убава планета во која живееме.

 1DR

Душан Ристевски

 

На прво место

News image

Зоран Заев присуствуваше на отворање на нова фабрика донесена од ВМРО –ДПМНЕ

Колку е иронично што Заев учествува на промоција на проект на ВМРО-ДПМНЕ, кој дури беше во о...

Историја

News image

Политичката огранизација на Македонската држава

Политичката огранизација на Македонската држава наликувала на пирамида со три нивоа: на врвот биле в...

Иселеници

News image

СВЕТЛЕ (СТИВ) СТАМЕВСКИ – МАКЕДОНСКИ БИЗНИСМЕН ВО САД (17)

ВОЈНАТА ВО 2001 ГОДИНА – ЦРНА ДАМКА ВО ИСТОРИЈАТА Во 20...

Култура и туризам

Фељтон

News image

ДЕЛ ОД ПИШУВАЊЕТО НА ЕУГЕН БОРЗА, ВОДЕЧКИ АМЕРИКАНСКИ ЕКСПЕРТ ЗА ИСТОРИЈАТА НА АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА (9)

  “Историјата многу често се нарекува запис на победниците“. Поточна дефинициј...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.