Среда, 11 Ноември 2020    PDF Печати Е-пошта
ИМЕТО МАКЕДОНИЈА Е ПРВ ТОПОНИМ И ЕТНОНИМ НА НАШАТА ПЛАНЕТА ТОЈ Е НЕСОБОРЛИВ НАУЧНО-ИСТОРИСКИ ФАКТ
5586Д-р Петар Поповски

Овој факт е посведочен и со мноштво материјални сведоштва, со артефакти со натписи на древномакедонски јазик и писмо, напишани на камени плочи, стари дури 500.000-ди години п.н.е.. На еден од нив на коска од речна школка стои натпис, откриен дури во Индонезија, на кој е напишано името на Богот на Сонцето ИЛ (Иле, Илија), по кој Македонците го добиле името Илири, и натписот "ЗЕТА МАКЕДОНИЈА".

Не случајно и не без причина, во една Енциклопедија издадена од Ватикан на почетокот од XVII-от век во одредницата "МАКЕДОНИЈА" стои напишано:
"МАКЕДОНИЈА Е МАЈКА НА СВЕТОТ КАДЕ ШТО Е РОДЕНА ПРВАТА ЦИВИЛИЗАЦИЈА НА НАШАТА ПЛАНЕТА. ТОЈ ШТО ЈА ИМА МАКЕДОНИЈА, ГО ИМА И СВЕТОТ"
 
Ова само како потсетување за тврдокорните негатори (антимакедонисти) и препродавачи на богатата историја на Македонија и македонскиот народ. Македонија била вечна, живее и денес, во ова наше време, а ќе живее додека постои векот и светот.
 
Овие зборови секоја ДА СИ ГИ ЗАПЕЧАТИ ВО СВОЈАТА ГЛАВА, зашто тие не можат да се избришат со молив и со валкани и завидливи антинаучни писанија и договори..
 
1236
 

На прво место

News image

Кои се основачите на ВМРО-ДПМНЕ ?

 Мане Јаковлески - Кога се знае вистината и кога се почитуваат вистинските личности и вредности...

Историја

News image

Античко-македонски јазик

Античките историчари и хроничари во своите пишани дела известуваат дека античките Македонци говореле...

Иселеници

News image

ЉУБОЈНО - РАСАДНИК НА ВИСОКООБРАЗОВНИ КАДРИ - ДЕЛ III (11)

Од Љубојно потекнуваат околу 150 академски граѓани со ра...

Култура и туризам

News image

По стапките на Месијата (2) Стариот Град Ерусалим

Мане Јаковлески   Стариот Град Ерусалим Стар Град (Ерусалим) Според хебрејските ракописи, ...

Фељтон

News image

ШТО ПИШУВАЛЕ ТУЃИТЕ АВТОРИ ЗА СЛОВЕНИТЕ НА БАЛКАНОТ? (14)

  “Античкото движење на Словените (Венетите) кон запад и подоцна движењето н...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.