Среда, 09 Декември 2020    PDF Печати Е-пошта
НОВА КНИГА: ПОГЛЕДИ ПОД ЛУПАТА

1mart

Во издание на реномираната издавачка куќа НАМПРЕС од Скопје, деновиве излезе од печат најновата книга на новинарот, политичар и дипломат М-р Мартин Треневски "ПОГЛЕДИ ПОД ЛУПАТА"!

Книгата на  300 страници содржи 68 прилози поместени во три поглавја: Првото поглавје се поместени десет текстови од авторот објавени во разни македонски медиуми а се однесуваат на  Македонското прашање; Второто поглавје содржи 49 прилози објавени во лорталот mn.mk (Maкедонска нација) со поднаслов "ЦРТИЧКИ И ОТРОВНИ СТРЕЛИЧКИ", а третираат теми  за опшествено-политичките прилики во земјата и третото поглавје содржи шест прилози позајмени од други (странски) автори, а се однесуваат на Македонија.кои М. Треневски цени дека се од особено значење за информирање на македонската јавност.

    Авторот во своите прилози настојува со будно око да ги следи актуелните случувања  во и околу Македонија и во лесно приемчив новинарски стил да ги искажува своите погледи, впечатоци и мислења за истите. Многу нешта изнесени во прилозите не се совпаѓаат, или пподобро речено се криѕички интонирани за односот на меѓународната заедница кон Република Македонија како држава и Македонците како нација, што дава можност на читателот сам да оформи лично мислење за работите што Треневски ги третира во своите прилози.

    Неодминлив е впечатокот на авторот Треневски, заснован на неговото богато искуство стекнато во новинарството (беше дописник на Новинската агенција Танјуг (1985-1989) од Сиднеј, Австралија и е одличен познавач на приликите на петтиот континент и целиот регион на Јужниот Пацифик вклучувајки го и Антактикот; како член на Првата - Експертска влада по осамостојувањето на Македонија, и особено како диполомат- македонски амбасадор во Шведска, Норвешка, Финска, Естонија и во НАТО, како и генерален конзул на Република Македонија во Торонрто, Канада.

   Рецензент на книгата е Маргатита Неновска, а автор на корицата Анета Гацевска.

    Книгата ПОД ЛУПАТА може да се набави во редакцијата на НАМПРЕС, веднаш до Домот на АРМ во  Скопје (тел/факс +389 2 2700 720, тел. +389 2 5311777 или +38970 363296), како и на интернет преку порталот КУПИ КНИГА..

Македонска нација

 

На прво место

News image

Коњички марш на Коњаницата од Цапари–Битола до Крушево

Оваа година коњичкиот марш го посветуваме на уставобранителите кои невини лежат во Македонски...

Историја

News image

Масакр во Загоричани

Масакрот во Загоричани во 1905 година бил извршен во селото Загоричани од страна на грчките андрати....

Иселеници

News image

ЛИЧНОСТИ ОД ЉУБОЈНО ПОСВЕТЕНИ НА ПИШАНИОТ ЗБОР - ДЕЛ II (13)

 Текстовите во продолженија во порталот „Македонска н...

Култура и туризам

News image

По стапките на Месијата (4) Кармелиски манастир

Кармелискиот манастир, се наоѓа над Елеонската Гора во Ерусалим. Црквата се нарекува Елеонска и се...

Фељтон

News image

ИСТОРИЈА НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД ВО АНТИЧКИТЕ ВРЕМИЊА (16)

  Во третиот дел на публикацијата „Историја на македонскиот народ од антички в...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.