Среда, 22 Септември 2021    PDF Печати Е-пошта
НОСТАЛГИЈА

Deca begalci 2

ДА СЕ ПАМЕТИ! ДА НЕ СЕ ЗАБОРАВИ

На сите овие храбри луѓе кои веќе не се меѓу нас, им ја подарувам песната „НОСТАЛГИЈА” и ви ги претставувам низ окото и срцето на Петре Саракинов, мојот храбар татко, смел борец и учесник во НОБ и ДАГ.

На сите нив им подигам  споменик  и огнот од нашите срца нека гори со вечен пламен

НОСТАЛГИЈА

Тивок, пролетен ден

полн со радост и убавина

ме осамна во мојата градина.

Во себе чувствувам тага,

среде бел ден тивка ноќ ме покрива!

Во срцето пожар ми пламнува!

Можеби ќе се вратат?

Старите огништа чекаат,

водите гргаат,

водопадите бликаат,

гробовите дедовски самуваат,

роднините тагуваат...

Носталгично прашувам:

- Дали ќе се вратат? Си велам:

Ќе дојде денот кога ќе се вратат!!!                                                   

Автор Благојка Филипчeва

 

На прво место

Историја

News image

Христо Узунов

Роден е во Охрид, на 22 февруари 1878 година во Охрид. Уште како ученик на Солунската егзархиска гим...

Иселеници

News image

Зошто изумираат јазиците

Историскиот развој на светските јазици е приказна за себе ...

Култура и туризам

News image

Легенди од Кратово и Кратовско

Гаѓан камен На 24 километри западно од Кратово, во непосредна близина на познатиот археолошки локал...

Фељтон

News image

ПОЧЕТОЦИТЕ НА ОСВОЈУВАЊАТА НА АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ (ВЕЛИКИ) (4)

Александар пресметал дека со една изненадувачка демонстрација на сила, би можел да...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.