Среда, 03 Јули 2024    PDF Печати Е-пошта
Трајко Желевски

3

Трајко Желевски (1875 – јуни 1923) е македонски револуционер, член на Македонската револуционерна организација. По Илинденското востание, од 1904 година до 1908 година, бил помошник на реонскиот војвода Христо Цветков во Костурско. Учествувал  во двете балкански и Првата светска војна. По потпишувањето на Мајскиот манифест во 1923 година и последователното братоубиство, тој бил убием заедно со Тома Желински.

Трајко Тодоров, познат како Желевски, е роден во 1875 година во костурското село Желево, Егејскиот дел на Македонија. Се стекнал со основно образование. Во 1898 година влегол во Македонската револуционерна организација, а од 1900 година бил четник на Пандо Кљашев и Митре Влаот

По Илинденското востание од 1904 година до Младотурската револуција во 1908 година, Траико Желевски бил помошник на реонскиот војвода Христо Цветков во Костурско. Тој за свое подрачје на дејствување ја има околината на родното село и го придружувал Христо Цветков на неговите обиколки во Костенаријата.

По Хуриетот Трајко Желевски работел во Торонто, Канада. Но по избувнувањето на Првата балканска војна, преку тамошното Македонско братство, војводите Панде Сидов и Трајко Желевски собрале преку шеесет доброволци, со кои во октомври преку Грција заминале за Македонија.  Претходно во Грција се вооружиле и по доаѓањето Костурскиот крај учествувале во одземање на оружјето од турското  население и во борбите против Отоманската империја. На крајот на војната Желевски се вратил во родното село, но по обидот на грчките војници да го разоружаат, побегнал во Бугарија.

За време на Втората балканска војна во 1913 година бил во Здружената партизанска чета на Васил Чекаларов, која се борела со грчките трупи. Учествувал во Првата светска војна. Служел во 85-от пешадиски полк.

По потпишувањето на Мајскиот манифест во 1923 година и последователното братоубиство, тој бил застрелан заедно со Тома Желински во јуни истата година во Асеновград, Бугарија.

1Tiho3 copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy

Подготвил: Т.К.

 

На прво место

News image

Славјанка Петровска да каже дали луксузната хациенда е уште нејзина или ги крие парите од продажба

Според катастарските снимки во моментот кога Петровска вели дека го продала земјиштето, таму била ...

Историја

News image

Св. Давид цар Македонски, братот на Самоил

„На 13 јануари 1833 година во пожар настрадал манастирот Св. Јован Рилски. Монасите започнале негова...

Иселеници

News image

УЧЕСТВО НА АНСАМБЛОТ „ТОМОВ“ НА ИЛИНДЕНСКИОТ ФЕСТИВАЛ ВО БИТОЛА (35)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.