Среда, 09 Декември 2015    PDF Печати Е-пошта
Етно тркало

Моето име е Македонија !
Презимето, македонка !
Со преврзани рани
од минатото
и со душа вдахната
кон иднината,
ќе отрчам среќна.

Песна македонска
и благородна,
низ планини
и рамнини да разлеам .

Кога погледнам назад,
знаме со крв од куршуми.

Кога погледнам напред
поетите пеат.

Пеат, во лоното на зборот!
За мракот тогашен
и светлината денешна.

За етното тркало
од Божјата рака,
кое се тркала
неуморно и македонски .

Мала грутка земја
си ти Македонијо,
со голема плодност.

Љубов се сее
по ливадите на срцата наши
и среќа се вее, што Ти постоиш!

Те сакам Македонијо!
Земјо историска,
со крв исплатена
и со неа,
во убаво име овековечена.

Име не се менува!

Моето име
ќе биде секогаш,
Македонија!

milica-paulus
МИЛИЦА ПАУЛУС

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.