Среда, 06 Јануари 2016    PDF Печати Е-пошта
Ти света мајко

Колку ли чини лагата,
колкава е тагата повторувана со векови,
откината од душата со клевети,
предадена на чуждинци.
Од огништата нивни ги откинале од мајка Македонија ги однеле,
ги поделиле,
ги разделиле.
Децата ги растеле во мрачнини,
житата зрееле со горчини.
Водите студени, отровни им биле .
Сонцето не ги греело исто,
лебот не им бил сладок како тој дома.
Од тага, од жалови за една вистина.
Ти проклета лаго.
Ги откина дел по дел од мајчината утроба.
Разнесени и парчосани чедата твои со рана на душата ги напушти огништата свои.
Кај знаеле и умееле се разделиле по светот избркани од најсветото, од домот.
Ој,мајко пресвета што ти остана, колку ти остана.
Колку свои деца изгуби.
Парче по парче делена од душманот ненаситен,непризнаена.
Предавана, жртвувана раскрвавена,
ти никогаш не си паднала на колена. 

violeta-petkovska
ВИОЛЕТА ПЕТКОВСКА

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.