Среда, 03 Февруари 2016    PDF Печати Е-пошта
Македонија до кај е

Ќе гние во јад оној што корени ти брани
и тиранин клет што те растргна на три страни.
Плаче Егеј твоја колевка страдна
на огниште стара мајка за чеда свои гладна,
ги распрснаа душмани низ светови далечни,
зар за свое парче земја треба да се клечи,
гнијат ниви пусти, по своето патат
чекаат чеда свои на огниште да се вратат.
родна земја во тишина трае, а Егеј прашува
народе знаеш ли Македонија до кај е?
Плаче и Пирин по своето чедо
пусти ти домови уште од прадедо,
копнеж ечи од планина клета
духот на Јане уште низ неа шета,
скршија клетници патриотски стремеж
тежи од прогонства нејзиното бреме,
се слуша низ шумата жална ека
да се вратиш на огниште чедо пирин те чека.
Родна земја во тишина трае, а Пирин прашува
Народе знаеш ли Македонија до кај е?
И Пустец запустен си има рана
надеж скршена во срце стои збрана,
окови тешки носи, се бори сам
кој ли ви откорна родна грутка вам,
и вам ви пресудија некои други
во родна ви земја да бидете слуги,
и на твојот праг стои бол
и тебе те грабна тиранин зол,
запустен сиот и Пустец пати
и тој чека свое на свое да се врати.
Родна земја во тишина трае, а Пустец прашува
Народе знаеш ли Македонија до кај е?
Ти искрои судбина некој зол свет
ѓаволски алчен,
за туѓо жеден душман клет,
оној што незнае вели дека си мала,
а ти што е твое, уште не си збрала.
Слушај земјо чеда твои што ти велат,
Свој на своето си само кога си цела,
Од каде до каде имач крвави капки,
Од каде до каде се твоите стапки,
Знаат ли клетници што од злоба гнијат
До кога крвта црвена ќе ти ја пијат?
А распарчена земја во тишина трае
Народе тебе те прашува,
Дали знаеш Македонија до кај е?

slavica-mitrovska-caci
СЛАВИЦА  МИТРОВСКА ЦАЦИ

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.