Среда, 16 Март 2016    PDF Печати Е-пошта
Крстот и месечината

Исправен гордо, на врвот горе
крстот прегратка шири,
со љубов божја како да сака,
целиот свет да го скрили.
Со волшебен блесок, месечината сјајна,
утробата на мракот ја пара
и чиниш крстот го бара.
Секоја ноќ, во бескрајот вечен,
за љубов тие сонуваат,
а во мугрите, во светлоста на денот,
со тага се збогуваат.
Кога би се љубеле, крстот и месечината,
по патот на добрината, сите би чекореле!
Љубовта - храм наш единствен ќе биде!
Од сите извори, потоци на среќа ќе бликнат,
во сите срца, рози на љубовта ќе никнат,
мирис љубовен што ќе шират,
светов закаран да го смират!

makedonka-cadinkoska
МАКЕДОНКА ЧАДИНОСКА

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.