Среда, 03 Август 2016    PDF Печати Е-пошта
РАЃАЊЕ НА НОВ ДЕН

Дамнешна желба, в гради ми тлее,
да стапнам на планина света,
планина каде задоволство се лее,
планина каде се раѓа нов  ден.
Чекорам по тесна камена патека,
се уште мрак, само по некој намерник,
потклекнува да допре камен,
камен, кој го води на овој свет пат.

Високо издигнати карпи,
карпи со раскошни престоли,
привидение, некој застанал таму,
 ги чека гостите свои.
Само тишина се слуша,
Се појавува тивко и нечујно ветре,
каква е оваа тишина,
 какво е оваа мистично место.

Во мугрите меѓу процепите на карпите
се појави првиот сончев зрак.
Повторно се роди новиот ден,
ден исполнет со радост
ден на секого од нас да сокрие мрак.

Се гледа линија на спојување
место каде небото ја целива земјата моја.
Некој ќе помисли дека овде се родиле
Сонцето и Месечината- брат и сестра.
Протегнав снага на еден вечен камен,
се препуштив на мислите,
се препуштив на времето,
се препуштив на моментот ,
на моментот на раѓањето на новиот ден.

jadranka-klisarova
ЈАДРАНКА КЛИСАРОВА

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.