Среда, 05 Октомври 2016    PDF Печати Е-пошта
Смела и херојска песна

И на песната и се чудам
што не ме напушта
кога газам по просторите на историјата.

И таа не се плаши
доколку заталкам
по некое минско поле
а знае дека преку болките
и без видело во очите
може да ги прочита
крвавите ракописи на историјата.

Нема страв
ниту од ножот
смртта што го изострила.

Можеби затоа песната
без мене не се враќа
во нејзиниот вруток?

Таа може
и сама
небото и земјата да ги држи
и тешка е
како крушевските камења
и македонскиот непокор
и подготвена
самата да се запее
во слободата -
нашата круна од сонце.

savo-kostadinovski
Саво Костадиновски

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.