Среда, 26 Октомври 2016    PDF Печати Е-пошта
Беломорска tага

Таму далеку крај Белото Море,
во едно парче македонска земја
откинато од мајка страдалничка,
таму се коските на моите предци,
таму се коските на моите дедовци,
коските на моите предци Беломорци.

Коските свети под урнатините
во темелите на огништата згаснати,
коските на цел глас пиштат,
крикот нивен до бескрај се слуша,
со исконски пркос а не со покор,
аманет за правда праќаат до нас.

На гробот свеќа да им запалиме,
браздите ние да си ги доораме,
браздите заорани од дедовците,
нивите ние да си ги докопаме,
огништата стари да ги обновиме,
заветот наш да го исполниме.

Корените не се корнат така со лесно,
најдлабоки жили низ камен протегнале,
на четири страни гранки рашириле,
цветовите нивни со бои божествени
низ цел свет семе наше расеале,
наши песни беломорски распеале.

Од кого сега правди да бараме,
правди за нашите болки и разделби,
за децата од мајчини пазуви одвоени,
за браќа и сестри по светот расеани,
за ората наши сред село недоиграни,
за песните наши од тага испеани.

Оние ли сега за правда да ги молиме,
оние што сакаат да нè сотрат за навек,
зборот наш македонски да ни го замрат,
светото име македонско да ни го грабнат?
Нека им суди нашата болка преголема,
и нашата чемерна тага беломорска.

rozita-hristovska
РОЗИТА ХРИСТОВСКА

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.