Среда, 16 Ноември 2016    PDF Печати Е-пошта
И водите на еден извор се разделуваат

Гордо исправи се!
не коленичи,
не барај милост
Од тие кои одлучиле
Да заминат, д а одлетаат
И поразот прими го
Како круна
Ако совеста и света
Ти се бистри
Како сјајот
на утринската роса.
Исправи се!
И соѕвездијата, понекогаш
се разделуваат.
И птиците од едно гнездо
Се разлетуваат
на разни правци.
И јатото останува
без сите сопатници
Погледни!
И птиците кога се разделуваат
си даваат знак.
Кој лета
На кој правец
И водите кога се разделуваат
на водеделница се поздравуваат,
можеби ќе се најдат
во морето и океаните.
Разделбите не треба да носат
Порази и болки
Достоинство и болките
Прими го таинствено
Како бодеж,
Кој брзо одлетува..
Запомни
Само достоинствените
Храбрите создаваат
големи дела
Исправи се
продолжи го патот!
Кој го зацртавме, кон соѕвезздието.
А ти да блескаш како ѕвезда.
Раџделбата може да е и победа. И на поразениот.

vangelko-lozanoski
ВАНГЕЛКО ЛОЗАНОВСКИ

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.