Среда, 14 Декември 2016    PDF Печати Е-пошта
Во Македонија

Споменик гледам,
комита со пушка,
наведнат малку,
чекори, трча.
 
Кој е тој воин?
Каде ли ита?
Кој ли го гони?
 
Од околу дрвје,
борова шума,
шепоти тивко
ветрецот благ.
 
Предаден беше
од кодошот клет
за бедно парче
од црниот леб.
 
Храбро се борел
во нерамен бој
и својот живот
сам си го зел.
 
Од тогаш велат:
на тој ден страшен,
во маглите густи
испаѓал тој,
на бел коњ качен,
со пушка во рака,
коњот му трча,
а јунакот вели:
 
Загинавв храбро,
се борев смело,
животот го дадов
за македонското дело.
 
А шумите шумат,
бреговите ечат:
Остани славен,
хероју вечен!

Зоран Петров
Објавено лето Господово 1999, издание бр.4 во информативно-политичко гласило на ВМРО-ДПМНЕ ОК Неготино

glas-1999

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.