Среда, 25 Јануари 2017    PDF Печати Е-пошта
МАКЕДОНИЈА

Се нафрлиле како на мрша.
Дури и ѕверови доитаа
да и ги растргаат коските
а тие пак тука
Ту бре,
што народ ќе беше
и ѕверови да го растргаат
и пак народ да еАко е од бога,
и нека биде
Што ќе му се
вакви каколосани сурати
со по некое зрно
среде празен клас
Ако е од бога
нека битисаме,
усфет нека фатиме,
оти не сме биле кадри,
непрокопсани сме биле,
со свиткан стожер
и гумно без коњи
Ако е од бога,
и нека биде
Нека не постелат
за да преминат
заедно со каколот
кој ни стапнал втил
за да ни го свитка шијалникот,
пуста уста
да не се отвори    
Ако е од бога,
нека ни ја треснат главата
за да се доразбегаме
соси светците,
белким еднаш
ќе не докусурат
Ту бре
како се закатани
и кутрината внатре
замирисаа на реа.
Јанѕи!
Ако беше од бога
одамна ќе прокопсавме,
вид виделина не ќе видевме,
не ќе видевме ни Пела,
ни Вавилон,
ни Петар,
ни Кирил,
ниту ѕид ќе кадросавме,
а суратите ќе останеа
неми,
слепи,
уџум во планините,
по крастите на островите,
или со задникот од коњот
Ако беше од бога
вас во средиштето
треска ќе ве сотреше,
а не собрани во палати
муабетите скришум,
јадосани
сонцето да не ве испече
зашто сенка немате  
Вас
дури и во сонот
уплав ве фаќа
од лавот зинат,
да не ве тресне
преку светила
со двете опашки!

mirko-tomoski
МИРКО ТОМОВСКИ

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.