Среда, 08 Февруари 2017    PDF Печати Е-пошта
ВРАТЕТЕ СЕ ОД КАЈ ШТО ДОЈДОВТЕ

Црни врани и гаврани
со остри зинати клунови
и мрачни закрвавени очи,
се симнавте од небото
и по земја на две нозе одите
како предвесници на злото
испратени овде од демони
за да не изблуете со горчини,
со жолтила и со црнила
од вашите затруени утроби.

И барате туѓи гнезда
за вашите јајца кукавички
во нив да ги подметнете,
оти сте исти со кукавиците
и од нивниот сој испилени,
па наместо свои да градите
на нашите сте се настрвиле
за да ги снесете своите
шупливи бесплодни сматоци
празни како што ви се душите.

Сте се намерачиле на нас
да ни ги загадите полињата
и земјата да ни ја испоганите,
да ни го засените сонцето
оти од светлина се плашите,
да ни ги заматите водите
оти само во матно пливате,
оџаците да ни ги урнете
за да ни згаснат огништата
и да ни се изладат домовите.

Ај соберете си ги јатата
заедно со вашето проклетие
и вратете се од кај што дојдовте,
во вашите мрачни пештери
кај што летаат само лилјаци,
и никогаш не заборавајте,
ние доволно пилци си имаме
раскрилени и разлетани
белокрили гулаби миротворци
и јата извишени песнопојни.

rozita-hristovska
Р. Христовска,
17.12.2016

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.