Среда, 29 Март 2017    PDF Печати Е-пошта
Жива е Македонија

eye of macedonia

Се родив со лелеци
и воздишки на мојата мајка
МАКЕДОНИЈА,
Со душа и срце  Македонско.
И првиот збор изговорен
Македонски воскресна,
И сите мисли со душа и тело
Македонски  печат ми ставија,
со аманет прадедовски,
и клетва мајкина,
Коренот од кој сум из'ртил
на Македонска почва
протегнал ластари,
на своето свето раѓање
со Евангелие и крст Господов.
Ветровите носени на питоми птици
дуваат од исток кон запад,
со молњи и огнени јазици Македонски.
Песните извираат од камени врутоци
во утробата на својата мајка,Македонка,
низ бистри кладенци
Македонски солзи пролеани.
Љубовта што ви ја подарувам
со полни срца благодатни,
во Божји храмови благословена.
Венец исплетен
со миризливи цветови,
брани од сите ридје и планини,
круна е на убоста Македонска.
Крвта врие,татни
со молњи во виорен пламен
Македонски распламнува.
И крикот на земја Ораница
се бунтува во нас,
се разлева на сите страни,
громогласно
ги прогонува сите демонски сили,
А крстот тежок ни беше
И сите небесни војски
со огнени кочии,
благословени од милоста
Господова
громогласно ќе воскреснат
со татнеж и врисок
Жива е Македонија!!!!

Живко Деспотоски

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.