Среда, 24 Мај 2017    PDF Печати Е-пошта
ДОСТА Е - ДОСТА СМЕ

На Гане Тодоровски

Да ни е да сме доста,
а доста сме
и Бистра да ја разбистриме
и Вардар да го повардариме,
со еделвајс на Вапцаров
и Пирин да го попириниме,
со Гоцева мисла
и Егеј да го поегејчиме,
та светот да го направиме
поле за натпревар на светлината...

Да ни е да сме доста,
а доста сме на ден денешен
колку да си го потемниме небото,
колку да си ги изматиме бунарите,
колку од луди ветришта
од лунки да полудиме
та и Црна да ја поцрниме
од Железнец до камено доба
од кусур банди
и триш повеќе пропаганди...

Ти ги земам зборовите,
думите ти ги земам,
стиховите - тестамент
ти ги помнам, поету,
драг пријателу,
драг Гане, ој, бесмртен Драгане,
мислите ти ги помнам
дека сме малцичка од народ
кој севезден го бројат
како стадо Исусово...

Рече Tи и прорече:
колку сме, толку сме - токму сме!
И аманет остави -
да ја љубиме татковината!
А, јас, стареам пријателе,
или од старост ветреам
та се прашувам гласно:
што со ова наше денешно денес
дали токмуто е токму
кога брата безмерно брата мрази?

Pande ManojlovПанде Манојлов

09.05.2017.

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.