Среда, 21 Јуни 2017    PDF Печати Е-пошта
ТРАГАЧИ ПО ЉУБОВ

i love macedonia

Бескрајни лавиринти
со камени фигури
на трагачите по љубов.
Заглавени во безизлез
талкачи низ ходниците
скаменети од чекање.
Со подадени раце во грч
и копнеење до болка
прегрнуваат празнина.
Клекнати на коленици
со недоречени молби
за љубовни трошки.
Со бигорливи солзи
капнати а неизлеани
по избраздените образи.
Јас и ти се’ уште живи
а меѓу нас ѕидови
од прекор и предрасуди.
Еден на друг судени
талкаме и се бараме
пред да се скамениме.
До последниот здив
со ветување да се чекаме
пред да се премолчиме.
Со незгаснати страсти
на крајот од лавиринтот
постоиме во незаборавот.
Не има во немирот
на откорнатите воздишки
таму под липовите сенки.

P. Христовска

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.