Среда, 26 Јули 2017    PDF Печати Е-пошта
Македонска

igraorki

Автор: Живко Деспотоски

Кога ги слушаш орото и
песната
Македонска,
во чекорите на Тешкото,
и ангелите се веселат,
земјата под нозе
трепери од возбуда
чиниш, сите води
подземни
во бранови разиграни.

И мртвите од восхит
те воспеваат
песно виорна
оро прадедовско,
од памтивек
земја татковинска,
низ бури, магли,
оган и меч
распламнати,
се' ведри насмевки
стројност ти
красат.

Гледај, изнагледај се
витки моми
убавина
племенита,
рака за рака во занес
песна и игра
чекори лесни,
чиниш самовилски ветар
ги разигрува,
и играта севишна им е.

Благословена си
Македонко,
од Бога дар дарена,
од мајка светица
родена,
до што е род и пород
Македонски
благослов
на родна земја
благословен.

Играјте чеда, играјте
сите полиња, житја
родни класје,
сите планини, сите реки,
сите птици,
сите новородени фиданки,
сите распукани карпи,
и до што се' живо
родено
од корен до ластар,
од ластар до цвет буен.

И до што е светла искра
од небеса распослана
родина да разубави,
и сите пламнати ѕвезди
снаги бујни
срмени носии,
плетенки развеани,
и вжарена утрена
светлина на срма.

Ене,гледај изнагледај се
Македонка е
бистрина во очи
поглед огледало
убост мајкина.

Роди не' земјо
на било кое поле
рид или планина
оставине,
и од таму оро и песна
ќе воскреснат,
благодет Божја
благословена.

Земјо од сите страни
со вжарени сонца
заградена,
земјо
МАКЕДОНСКА!!!

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.