Среда, 13 Септември 2017    PDF Печати Е-пошта
ИСЕЛЕНИЧКО РАСПЕТИЕ

Возот трчаше распењавен како НАТО-вски бик

бегаше со пленот кон западните капиталистички земји

јас трчав низ вагоните барајќи ја својата душа

душата која ми побегна при роднинските збогувања

газев низ солзите и крвта кои се гарант за нашиот гнев

сите патници беа бездушни и немо гледаа во таванот

ја проколнуваа судбината што им ги откорна стеблата

и онака засушени им ги спакува во куферите

грабливите возови бродови и авиони беа мошне алчни

бездушниот народ го превезуваа без издишка и сон

го превезуваа со излитени крштеници и дедовски тапии

кучињата жално завиваа барајќи ги сопствениците

и ѕвездите угаснаа над препекот од земјиниот плач

а јас и по половина век се уште трчам низ возилата

за да си ја најдам мојата сопствена душа

зашто јас неможам без неа

а пак таа неможе без татковина

iselenicko-raspetie
8.9.2017год.

Иван ТРПОСКИ

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.