Среда, 20 Септември 2017    PDF Печати Е-пошта
ВЕЧЕРНА... НЕ ВЕРУВАЈ МИ

Нека не те лаже
мојот горделив чекор.
Јас така само ја кријам слабоста.
Не верувај му
на мојот рамнодушен поглед.
Привиден е мојот спокој.
Нека не те тревожи
мојата гласна смеа.
Само се трудам да преживеам.
Не обѕирај се
кога наздравувам со туѓинци.
Така те премолчувам.
Ти зборуваат за мене,
сум станала скитничка.
А јас така бегам од себе.
Нека не те чуди
моето оддалечување.
Се обидувам да дишам без тебе.
Се залажувам себеси
дека ќе останеш само минато.
А пред мене пат што не води никаде.
Ти кажувам
дека животот ми е песна.
Не верувај ми!
Те убедувам
дека лесно е да се убие љубовта.
Не, не верувај ми!

rozita-hristovska
Р. Христовска,

06.09.2017

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.