Среда, 11 Октомври 2017    PDF Печати Е-пошта
Македонија

Срце чувам земја една да се
љуби знај е вредна таа земја
љубов дава , љубов прима
име и е"Македонија" од бога
е благословена неа сонце вечно
да ја огрева а славеј песна да и дарува
Таа земја моја во срцето на балканот
вечно била знајте сите како мајка ми е
таква љубов не се крие .Јас сум многу
среќна што ја имам во неа се родив
таму пораснав таму ми е куќата
таму ми се корените и гнездото дедово
кој умре за Македонија на колено.
Па од мака јас решив од господа
совет да барам не сакам со никој
да се карам само сакам да знам
што да правам
Ох! боже мој кажи ми кое оро
да го играм дали тешкото
или куцаното?
која песна да ја запеам дали
"Горда Македонија" или
Жална Македонија?
Која вода да ја пијам? Дали: " Пелистерка"
или бистра изворска која мома
да ја насликам дали Биљана платно белеше или
Лихнида кајче веслаше
Кој јунак да го прославам дали
Питу. Даме, Гоце
или Ченто кој крал да го поштовам
дали цар Самоил или Филип
Ох! боже мој кажи ми
лагите и непријателите како да ги скратам
не сакам моите браќа и сестри да бидаат нивни робови
недај боже и од маки сами да си копаат гробови
сакaм мир сакам слобода сакам сите деца да
живеаат во рај и на оваа проклета борба
за секогаш да и дојде крај.

lence
Ленче Клекачкоска

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.