Среда, 16 Декември 2020    PDF Печати Е-пошта
Васил МАНЕВСКИ: СПОМЕН

Vasil Manevski Васил МАНЕВСКИ: СПОМЕН

Еден ден во Скопје на тврдината Кале,

Се сретнав со двајца пријатели стари.

Првиот од Тиквеш, вториот од Малеш,

Задоволство што не се купува со пари.

Тројцата се сетивме на раната младост,

Кога во Струмица бевме средношколци.

И кога кришум одевме на крајот од градот,

На гробовите на студентите - Македонци.

Шепотеа нивните сограѓани - струмичани,

Дека биле родољуби и кој од кого поубав,

Една вечер од милицијата биле собрани,

И со животите платиле за својата лубов.

Без судење, на Беласица биле засртелани,

Ѕверски убиени со куршуми во срце и чело.

Македонска легенда се за граѓани и селани,

Прашувам: кој го извршил тоа грозно дело?

Леле, колку е крвава македонската историја!

Полна со бестрашни јунаци и со предавници.

Зaпишани во колективната народна меморија,

Вистини што мора да ги знаат и нашите внуци.

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.