Среда, 30 Декември 2020    PDF Печати Е-пошта
Розита Христовска: Сплотете се Македонци!!!

118579

Розита Христовска: Сплотете се Македонци!!!

ЕЛАТЕ!!!!!!!!!

Се' уште ве чекам вас

мои сопатници низ мракот

во потрага по светлината.

Се загубивме скршнувајќи

кој натаму кој наваму

по беспаќата без патокази.

Елате овде вистинољупци

да се собереме на едно место

ние клетниците на векот,

оти сте мои а јас ваша,

сите родени од иста мајка

благословена од творецот

да биде вечна светлина.

Дојдете овде со остри копја

да ја пресечеме тишината

што ни го заробила гласот

та како привиденија без лица

талкаме босоноги низ трње

а крстот го загубивме негде

во сопственото проклетие.

Елате со крик и со пискот

да го срушиме ѕидот на молкот

што ја крие беседата

заѕидана низ тулите

од туѓи ѕидари со маски,

ѕидот исправен на брегот

крај реката на вистината.

Само вдишете длабоко

за да ве држи здивот,

оти пред нас е голема вода

со лизгави стапици на дното.

Ќе ја минеме или ќе умреме

со недоречена вистина.

Со украдена светлина

блесната на туѓо небо.

А наша е светлината

и само една е вистината.

Елате!

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.