Среда, 21 Јуни 2023    PDF Печати Е-пошта
САВО КОСТАДИНОВСКИ:ТЕОФАНИЈА

1Savo

САВО КОСТАДИНОВСКИ:ТЕОФАНИЈА

Во црквата Свети Пантелејмон (St. Pantaleon) во Келн, византиска принцеза од македонско потекло

 

Овде се крие подземна светлина

која возбудливо ми дошепнува

да согорам во стиховите

пред да дојдам до насловот

на песната што ќе ја напишам.

 

Со вистината на твоето минато

ми ја одврза силата на зборот

од кој излетуваше по некој стих

на самото место овде во Келн

пред твоето вечно почивалиште

допрен до тишината

со поглед небесен, но досеглив

до твоето време Теофанија

и годините кои гордо чекорат

на нозете од твојата слава.

 

Затоа

со вдахновено чувство

се потпирам на твојата вистина

штом во историјата на Германија

вечно ќе останеш неодживеано време.

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.