Среда, 13 Септември 2023    PDF Печати Е-пошта
Лејла Шериф Емин: Убава Македонија

1lejla

Песна напишана од Лејла Шериф Емин турската поетеса од Скопје за независноста на Македонија

Убава Македонија

Ниту сум хипотетична, ниту далечна

Туку гранка искуната помеѓу печалба и татковина

Измеѓу зеленила, на срцето на Балканот

како еден осамен Ан сум…

На десна страна се издига Шар планина

На лева ми лежи Вардарската долина

токму таму каде се вдишува најбистриот балкански воздух

Ние сме тие кои со заеднички заложби печиме ајвар

во едно септемвриско комшиско друштво,

Ние, кои од ист жар ни горат душите,

сепак ја чекаме надежта пред исто тенџере

Еве те, моја мала земја со огромно срце,

еве те стоиш карши мене Македонијо

Јас израснав токму овде, одма до Куршумли Ан

Во срцето на Скопје

Чаршијата ни беше нашето игралиште

над калдрмите ни крвареа детските рани

Пораснавме со љубов, и сплотени заедно

чаршиско дете ни беше надимакот

Без да прашаме за јазик и вера,

си го делевме лепчето заедно

но никогаш симитот од погачата

посебно онаа од кај чичко Илјо или бабичката

Ако сме натажени или истопени од портокалов бран

Од Охрид баравме чаре и дерман,

Та ако не е доволно, зумбулот Мавровски го намирисавме,

Во различни филџани кафе пиевме

но сварени од исто џезве

знаевме да гледаме и на кафе

И да ни се падне тага на гатање

Ќе ја истеравме тагата заедно со талогот во чаршиската чешма

Дојранската риба беше што не нахрани сите

над косите имавме круни од булките на Чаликли

Најубава на Балканот, моја напатена Македонијо

Да те прегрнеме моќно, да ти бидеме штит карши сите

Да те чуваме сите заеднички од душмани и злонамерни

Да те одгледаме со љубов и Мир

Верувај, тогаш никој не ќе може да го чепне нашиот Ан

Слободни сме ако и ти си слободна

Ти посакуваме многу години исполнети со берикет и среќа

Биди ми вечна

За многу години Македонија…

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.