Недела, 21 Октомври 2018    PDF Печати Е-пошта
Мирка ВЕЛИНОВСКА: ПРЕСПАНСКИОТ АКТ Е МРТОВ, СМРТ НА ФАШИЗМОТ!
alt

Мирка ВЕЛИНОВСКА со проглас до Македонците:ПРЕСПАНСКИОТ АКТ Е МРТОВ. СМРТ НА ФАШИЗМОТ!

Маkeдонци,
На 30 септември, македонскиот народ во земјава и дијаспората преку БОЈКОТ го отфрли ултиматумот од Преспа, но и членството во НАТО, односно ЕУ. Здравиот разум на Македонците им кажа на следбениците на фашистичкиот комплот дека со фашизам нема ПРЕГОВОРИ, ДОГОВОРИ и КОМПРОМИС ПРЕКУ ДИЈАЛОГ. Тоа одекна толку силно во светот што за фашистите од евро-американскиот пакт значеше итна акција. Овојпат не ги кренаа бомбардерите. Не вмаршираа ни учки, даешевци и други истренирани пци. Немаше потреба зашто локалните црпнати мршојади, засилени со предводниците Бејли, Жбогар и едиојси Швед (божем амбасадор), на 19-ти октомври 2018 година и официјално ја укинаа демократијата во Република Македонија. Црпко од Муртино, подржан од 80 шкопеници прогласи окупација на Република Македонија. Историски факт е дека срамот на ЕУ и НАТО во силувањето на македонската држава и македонскиот народ не го нотира ниту еден политичар од Македонија. Први го обелоденија и осудија двајца политичари од Грција, едниот илтра десен партнер на Ципрас (Каменос) и другиот отпадник од СИРИЗА, опозиционен левичар (Лафазанис). На обајцата им благодариме заради честитоста и интегритетот, без оглед на антимакедонските им стојалишта. Операцијата на Црпко, под непосредна команда на Бејли, сега и официјално е заведена како втора кристална ноќ или ноќ на долгите ножеви во Европа и нејзина морална дегенерација од најексплицитен вид.

1.Сега веќе и официјално нашата татковина е под окупација. Сите државни институции се непријателски. Нема ни слободни, уште помалку професионални и одговорни медиуми. Не постои Уставен суд и Уставни судии. Нема ни претседател на државата. Нема народна армија и полиција. Нема народен парламент. Има окупационо судство. Како што не постојат повеќе ни легитимни политички партии. Уставот и законите се неважечки. Кенгурскиот суд, ѓоа специјално обвинителство (конструкт на ЦИА) е врховна окупациоана групировка која тера окупациска експрес правда. џелати се глутница криминалци која ги вандализира, улиците, домовите и нормалните граѓани. Ако ви личи тоа на Германија или Италија по победата на Хитлер и Мусолини во триесетите години од 20-от век, на прав траг сте. Таму сме.

2.Окупаторот е познат. ЕУ, НАТО и цијашкиот Вашингтон. Се самонарекува ,,меѓунариодна заедница,, а всушност е постмодерната збирштина на неофашистички и колонијални човечки испљувоци. Како Сорос. Ние, автохтоните цивилизации на Балканот, сите нив ги именуваме како Вандали, Варвари, Вулгари и ќе сториме се како во Втората светска војна, да ги сотреме. За да нема веќе ,,трето полувреме,, резбари на човечки кожи, тренирани мас убијци и црпнати човекојадци. Македонија повеќе нема никому да служи како монета за поткусурување или буре барут во геополитичките игри. Никогаш повеќе нема да биде овоштарник за калемени сливи. Фарма за одгледување бројлери или фабрика за производство на човечки отпад.

3. На фашистичкиот окупатор, како што е неславна европска традиција, во Македонија му помага квислиншка багра која е инсталирана за специјални задачи. Ги запоседна институциите на државата преку преврат и со помош на ,,издашни донации,, на најтешката евроатланско-саудијска багра која нападнатите држави и народи ги смета за парцели со ресурси и стока на кои ,,слободно,, или ,,кога сака, колку сака и како сака,, (цитат на црпнатиот ЕКСЕПШЕНЕЛ император Барак Обама) ќе боднува знаменца за своина.

4.Но окупацијата, има и своја добра страна. Освен што го челичат окупираниот народ за отпор и за борба, има рок на траење. За Македонците кои успешно го рокнаа РЕФЕРЕНДУМОТ преку масовен бојкот, тоа значи дека со еден потег им ја симна демократската маска зад која досега формално фразеолошки се криеше фашистичкиот евроатлански ѕвер со негиовите балкански слуги од Триглав до Атина и од Софија до Подгорица и Тирана. Тоа исто така значи дека како на дланка ги имаме личните и колективните профили на домородните партиски водства, политичарите, државните службеници и квазиинтелектуални паразити. Постојните се без исклучок неупотребливи за идните народно ослободителни дејства. Заборавете ги веќе СДС и ДПМНЕ со пајтон семејните гранапчиња на ојлевци и дојлевци. Тие де факто не постојат оти се инфицирани преку ,,единствената им опција,,.

5. Сега е време за организирање на историската ГЕНЕРАЛКА. Не чека реставрација на македонската државност. Нов АСНОМ за трета македонска тепублика. Прво, ќе одиме на избори за уставотворно собрание. Народот ќе избере непосредни народни претставници – делегати. Избраните ќе имаат само една задача. Да го реставрираат оригинерниот устав и да го појачаат со одредби кои ќе прецизираат санкции за дела против државата, народот, кои ќе ја скоцкаат правната држава. Откако ќе биде удрен или зацементиран раздрнданиот темел, новиот АСНОМ ќе распише и спроведе избори, со што се распушта, а уставотворците се повлекуваат од активната политика која им ја препуштаат на новите партии. Новата власт генерално ќе ги реорганизира и екипира институциите по начелата на Уставот. Нормално, според новите закони и новите мерит-критериуми.

6.Најголемата победа Македонците веќе ја остварија. Сами и без ничија и никаква помош, се ослободија од инхибиции и депресија. Му се спротивставија на ѕверот и недвосмислено решително одбија колективно да се самоубијат. Нивната одлука е конечна и неотповиклива. Таа е трајна, безвременска. Наспроти одлуките на квислинзите. Тоа значи дека сега тие, како подизведувачи и нивните господари, како дефакто окупатори, можат да се ебат ретроактивно со сите охридски, пржински, тиранско- софијски и атинско-преспански нон пејпери како оној од 2001 –та на Срѓан Керим. Кога ќе заврши окупацијата, Македонија и Македонците ќе си бидат она што се. Без додавки. И само со национален проглас. А окупаторите уште ќе мора да плаќаат и репарации. Како морално банкротирани и политички поразени. Квислинзите пак од 1990 до 2018 ќе се соочат со својата судбина. Фатум!

7. Окупаторот и неговите слуги во Македонија сега и официјално ќе бидат третирани како НЕПРИЈАТЕЛ НА НАРОДОТ. Окупаторот знае што се случува кога непријателска цокула ќе цапне на окупирано тло. Ќе се бориме на сите начини и со сите средства, на сите нивоа, во сите формати. Од сега за Македонците, и окупаторите и квислинзите се долгорочна легитимна цел.
ПРЕСПАНСКИОТ АКТ Е МРТОВ. СМРТ НА ФАШИЗМОТ!

МИРКА Велиновска

 

На прво место

News image

Премногу е, молчењето не е опција, протест за рушење на владата

На вчерашната седница на ИК на ВМРО-ДПМНЕ се разгледа целата ситуација во која се наоѓа државата, ...

Историја

News image

Мирцштегски реформи

Илинденското востание и положбата што по него настанала во Македонија ја предизвикале реакцијата на ...

Иселеници

News image

Срдечна средба на двајца активни ветерани - од македонското движење во дијаспората

Во годината на одбележување на 100 годишнината од поделбат...

Култура и туризам

News image

Јакупица или Мокра Планина

  Јакупица или Мокра Планина е планински масив во централна Македонија. Составена е од повеќе ...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.