Коментари
Сабота, 05 Февруари 2011 16:51   
ПРЕДВРЕМЕНИ ИЗБОРИ – ИСКРЕН БЛЕФ?

marjan_sofronieski-1

 

Во последно време една од најозборуваните теми се предвремените избори, иако какоконкурентна тема е прашањето поврзано со А1 телевизија и т.н. слобода на медиуми.

 

Марјан Софрониески - Софре

Повеќе...
 
Четврток, 03 Февруари 2011 04:20   
Притисоци врз Македонците пред пописот

svekrva
Свекрва -

Во Благоевград, бугарската полиција го уапси сопственикот и еден од вработените на печатницата „ЕТ Иранк – М“, каде што на македонски јазик се печати билтенот „Македонски глас“. Иако засега не се познати вистинските причини за нивното апсење, како што пренесуваат медиумите, според ОМО Илинден Пирин, причина е повикот објавен во билтенот за слободно изјаснување  на населението на пописот.

Повеќе...
 
Недела, 16 Јануари 2011 14:46   
За македонската хероина Мара Бунева и крвавото Коледе

cekutkov-1 За македонската хероина Мара Бунева и крвавото Коледе

Повеќе...
 
Среда, 13 Октомври 2010 04:10   
Прашањето за името на Република Македонина е затворено со референдум од 8 септември 1991 год.

vesna_manevska
Весна Маневска -

Ако пребарувате на  Викепедија ќе видите дека  освен нашата Македонија постојат уште неколу области или помали места во САД  кои се нарекуваат  со името Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 30 Јуни 2010 02:00   
Кој го уби Ѓорче Петров или хронологија на глупоста

Страшо Ангеловски

Повеќе...
 
Среда, 16 Јуни 2010 04:15   
Среќен роденден ВМРО ДПМНЕ!
klaudija
Клаудија Лутовска -

Во оваа сторија  има многу што да се кажува, да се прекажува и памети, зошто ова е наше минато, наша сегашност, наша иднина. Читајќи ја Македонската историја морам да признаам дека кога се дозна дека ги зеде некој тие четири свети букви ВМРО и ги стави на партија многумина Македонци си поставија прашање, смее ли некој тоа да го направи? и кој може тоа да го направи? Но има некоја магија, некој аманет во тоа да се викаш ВМРО, да се идентификуваш како ВМРО, да ти почнуваат утрата и завршува денот вложувајќи во ВМРО. Тоа е влог за Македонија.
Повеќе...
 
Среда, 31 Март 2010 05:00   
Нефер игри и интриги пред септемвриските локални избори во Албанија
Клаудија Лутовска
Клаудија Лутовска -

Албански зли јазици преку албански медиуми направија лажна афера со ниски цели, која стави дамка на Македонскиот единствен Градоначалник, Едмонд Темелко во Албанија, инаку Градоначалник на Општина Пустец.
Повеќе...
 
Среда, 17 Март 2010 04:10   
Фалсификуваните грчки наоди од „Вергина“
Михаил Барак
Михаил Барак -

Според официјалната грчка интернет страна за историско наследство се потенцира големината на археолошкото откритие во денешна Вергина од страна на грчкиот археолог Андроникос Манолис.

Без никаква резерва се наведува дека станува збор за гробот на Филип Втори, таткото на Александар Македонски.
Повеќе...
 
Среда, 24 Февруари 2010 04:05   
Манифест за македонско единство
Љупчо Ристовски
Љупчо Ристовски -

Република Македонија е соочена со силни предизвици во првата деценија на 21 век. Во што се разликува ситуацијата денес, од таа во првата деценија на минатиот век?
Повеќе...
 
Среда, 18 Ноември 2009 04:00   
Напомош Свети Никола зимен и Света Европа декемвриска
Конечно и кај нас  за нешто да сме едногласни, и власта и опозицијата согласни дека овојпат Брисел ја почна на арно со нас и тоа за Свети Никола ( нашиот православен Дедо Мраз).

Арно ама како што  секогаш зад нештото има и позадина и сега си велам да не е таква работата, да не е укинувањето на визите некое прозирно перде пред неуспехот за клучни прашања - името наше на пример. Да не е волшебен стап да се натераат луѓево да решат еднаш за датум за преговори кон ЕУ.
Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Воздвижение на Чесниот Крст (Крстовден) 27/14.IX

Празник на Чесниот Господов Крст

Историја

News image

Црквата во Филипи е Првата Црква на европскиот континент

Апостол Павле, чиј спомен го чествува Македонската Православна Црква е една од најзначајните личност...

Иселеници

News image

ДЕЛ ОД ПЛИТИЧКИТЕ СЛУЧУВАЊА ВО НЕЈПЛС, ФЛОРИДА (35)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЛУ  ВЛАШО - АМЕРИКАНСКИ СИН Н...

Култура и туризам

News image

Простонароден расказ кон житието на св. Никола

Стар ет свети Никола. немат место рисјанско кај да се не знајт негоото име и да не се празнуат негој...

Фељтон

News image

РАЗЛИЧНИ МАКЕДОНСКИ ДРУШТВА И АСОЦИЈАЦИИ ВО САД (36)

ДЕЛ ОД ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНЦИТЕ ВО СВЕТОТ“ (ТРЕТ ДЕЛ) НА СЛАВЕ КАТИН  ...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.