Фотогалерија
Среда, 24 Јуни 2020 00:16    PDF Печати Е-пошта
Средба со Ветерани на ВМРО-ДПМНЕ-Гази Баба, 23.06.2020г.

1 Gazi 2

Изборот е помеѓу обнова која ќе ја донесе ВМРО-ДПМНЕ и измама која ја имаме од Заев и СДС.

На 15 јули ќе ја поразиме короната и ќе го поразиме вториот вирус, Зоран Заев и СДС.

Повеќе...
 
Вторник, 23 Јуни 2020 23:55    PDF Печати Е-пошта
Средба со Ветерани на ВМРО-ДПМНЕ,Ѓорче Петров-23 јуни 2020 г.

1 gjorce 1

На 15 јули сплотени како 1990 година за да го тргнеме ова зло од Македонија додека не е прекасно, да ја про­дол­жи­ме иде­о­ло­ги­ја­та ко­ја ја спо­де­лу­вав­ме 1990 година.                      

1 gjorce 2

1 gjorce 3

1 gjorce 4

1 gjorce 5

1 gjorce 6

1 gjorce 7

1 gjorce 8

1 gjorce 9

1 gjorce 10

 

1 gjorce 12

1 gjorce 13

1 gjorce 14

1 gjorce 15

1 gjorce 16

 
Сабота, 20 Септември 2014 11:27    PDF Печати Е-пошта
ДРАГАН БОГДАНОВСКИ- 85 ГОДИНИ ОД РАЃАЊЕТО

1 3

....НИЕ, на кои Македонија ни е пред се и кои ја продолжуваме

идеологијата на четирите букви, да им испратиме

една порака во небесата на Драган и сите наши претходници

на кои со гордост се сеќаваме, да почиваат во мир,

зашто ВМРО-ДПМНЕ и Македонија денес ја водат политичари

од партијата на која Драган беше идеологот.

Мане Јаковлески

Фотографии: Александар Ѓорѓиев

Повеќе...
 
Четврток, 14 Февруари 2013 23:21    PDF Печати Е-пошта
Зубовце, Свети Трифун – 2013

1_copyВо чест на Св.Трифун заштитникот на лозјата и градините, на 14 февруари според новиот (или на 1 сечко според стариот) календар денес во Зубовце се одбележа обредното закројување на лозјата.

Повеќе...
 
Понеделник, 13 Февруари 2012 03:38    PDF Печати Е-пошта
Зубовце- 12 Февруари 2012

Зубовце- 12 Февруари 2012

1_7

 

1_6

1_5

1_4

__-____12__2012__4

__-____12__2012__2

__-____12__2012__3

__-____12__2012__6

__-____12__2012__7

__-____12__2012__8

__-____12__2012__9

__-____12__2012__10

__-____12__2012__11

__-____12__2012__12

__-____12__2012__13

__-____12__2012__16

__-____12__2012__14

__-____12__2012__15

__-____12__2012__18

__-____12__2012__19

__-____12__2012__20

Lopata

 
Понеделник, 02 Јануари 2012 15:35    PDF Печати Е-пошта
Кармелиски манастир- Елеонска Гора, Ерусалим- Ноември 2011

oce_nas_2-1_copy

 

 

 

 

 

 

Кармелискиот манастир, се наоѓа над Елеонската Гора во Ерусалим.

Црквата се нарекува Елеонска и се наоѓа над пештерата, за која се верува дека повторно ќе  се случи вознесението.

На ова место, Исус за последен пат ги собрал своите апостоли и ги научил на Молитвата “Оче Наш“.

Во Кармелискиот манастир, кој се наоѓа над Елеонската Гора во Ерусалим, досега се поставени 161 плоча со текст на молитвата на различни јазици, а македонската е 155 по ред.

Молитвата “Оче Наш“ на Македонски јазик се наоѓа од десната страна на ѕидот, пред самиот влез во храмот. Со гордост и задоволство можам да кажам дека зазема почесно место и невозможно е, а да не се забележи тоа.

Оче наш

Оче наш, кој си на небесата,
да се свети името Твое,
да дојде царството Твое,
да биде волјата Твоја,
како на небото, така и на земјата;
лебот наш насушен дај ни го денес
и прости ни ги долговите наши
како и ние што им ги проштеваме на нашите должници;
и не нè воведувај во искушение,
но избави нè од лукавиот.

Амин!

oce_nas

oce_nas_1

oce_nas_2

oce_nas_3

oce_nas_4

oce_nas_5

oce_nas_6

oce_nas_7

oce_nas_8

oce_nas_9

oce_nas_10

 
Понеделник, 02 Јануари 2012 05:06    PDF Печати Е-пошта
Витлеем- Betlehem, Ноември 2011

_22_161Фотографии од моето патување во Израел. Витлеем, ноември 2011

Витлеем (Bethlehem) град на Западниот Брег, кој се наоѓа блиску до Ерусалим. Градот е познат бидејќи овде е родното место на Исус Христос. Поради тоа, во негова чест во градот е изградена базилика Рождество Христово.

Во Витлеем исто така е роден и Давид, поради што во Библијата градот многу често е нарекуван „градот на Давид'“.

Витлеем се наоѓа на околу 20 км од Ерусалим, на 765 m надморска височина, во градот живеат околу 20.000 жители.

Витлеем за прв пат се споменува во Библијата, во која пишува дека Јаков својата жена Рахела ја „покопал“ на патот кон реката Еуфрат, односно Витлеем.

Многу Христијани ја посетуваат црквата Рождество Христово.

Црквата се наоѓа на плоштадот Мангер, што во превод значи јасли.

Црквата е една од најстарите цркви и е сеуште во функција.

Таа се состои од два дела – базиликата Рождество Христово и црквата Св. Катрин.

Најважно од се е пештерата на Рождество Христово.

Таму се наоѓа сребрената ѕвезда и тоа место се смета за точното место на Рождество

Христово.

Vitlehem_4_copy

Vitlehem_2_copy_copy

Vitlehem_copy_copy

Vitlehem_1_copy_copy

Vitlehem_7_copy

Vitlehem._1

Vitlehem._2

Vitlehem._3
Vitlehem_9_copy_copy

Vitlehem_10_copy

Vitlehem_11_copy

Vitlehem_12

Vitlehem_13_copy

Vitlehem_14_copy

Vitlehem_15_copy

Vitlehem._5

Vitlehem._4Vitlehem._6

Vitlehem_16_copyVitlehem_17_copy

Vitlehem_19

Vitlehem_18

Vitlehem_21

Vitlehem_22

Vitlehem_23

Vitlehem_25

Vitlehem_26

Vitlehem_29

Vitlehem_30_copy

Vitlehem_31

Vitlehem_32

Сребрената ѕвезда - точното место на Рождество Христово

Vitlehem_33

 
Понеделник, 15 Февруари 2010 18:17    PDF Печати Е-пошта
Зубовце- Свети Трифун 2010 и 2011

Зубовчани

Повеќе...
 
Среда, 30 Декември 2009 05:11    PDF Печати Е-пошта
Марков манастир
markov-manastir-240
Повеќе...
 
Среда, 30 Декември 2009 05:08    PDF Печати Е-пошта
Георги Даневски - Уметник (Портфолио)
georgi-danevski-240
Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.