Актуелно
Недела, 26 Мај 2024 11:54    PDF Печати Е-пошта
Традиционална средба на Унија на Ветерани на ВМРО-ДПМНЕ во Манастиро Пеленица во Драчево
marinko5
 
МАНАСТИРСКИОТ КОМПЛЕКС „ПЕЛЕНИЦА“ ВО ДРАЧЕВО ДЕСТ ГОДИНИ ПО РЕД ШИРОКО ГИ ОТВОРИ ПОРТИТЕ НА УВ НА ВМРО-ДПМНЕ
 
Манастирскиот комплес „Пеленица“ е една убава црковно-духовна и природна реткост во атарот на Драчево. Поточно овој комплекс е распространет на ливада на живописен рид над селата Батинци и Драчево, веднаш до патот кој води од Драчево кон Горно Количани и кон повеќе други села во подножјето на планината Китка.
 
На 25 мај 2024 година во манастирскиот коплекс „Пеленица“,каде се вишнее величествен православен крст се одржа Традиционална годишна средба на Унијата на Ветераните на ВМРО-ДПМНЕ чиј претседател е Мане Јаковлевски.
 
Тоа беше собир на Ветераните од сите Општински Комитети на ВМРО-ДПМНЕ во Македонија кои ја негуваат традицијата, историјата и идеологијата на ВМРО.
 
Средбата ја организираше Драган Василевски, член на Претседателството на Унијата на Ветерани и општината Кисела Вода.
 
Секако, најзначаен момент на оваа Традиционална средба беше пристигнувањето и присуството на десетгодишниот покровител, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и иден Премиер на Владата на Македонија Проф.Др. Христијан Мицкоски. Неговата посета, разговори, пријателски снимања со голем број присутни беа дел од убавите спомени.
 
Завршниот говор на Проф.Др. Христијан Мицковски на Традиционалната средба на Унијата на Ветерани ќе остане во трајно сеќавање на сите посетители, кои во ВМРО-ДПМНЕ ја гледаат иднината, напредокот, вистината и гордоста за Македонија.
 
37
 
Пишува СЛАВЕ КАТИН
 
Четврток, 23 Мај 2024 11:00    PDF Печати Е-пошта
СДС има најголем пораз во историјата. Разликата во гласови е 1:3

1uv5

ВМРО-ДПМНЕ освои повеќе гласови од СДС, со пораз од 1:3 СДС го има најслабиот резултат во историјата

Повеќе...
 
Четврток, 23 Мај 2024 01:23    PDF Печати Е-пошта
Марија Киреска од Гостивар која живее во Берлин на матурската забава се појави во македонска народна носија

                1

МАРИЈА КИРЕСКА како Германска матурантка во Македонска носија и македонското знаме со Сонцето од Кутлеш

Повеќе...
 
Среда, 22 Мај 2024 02:00    PDF Печати Е-пошта
ПОРТАЛОТ „МАКЕДОНСКА НАЦИЈА“ ГО ИЗДАДЕ 1.000-ОТ ЈУБИЛЕЕН БРОЈ

manac

Информативното гласило „Македонска нација“ било регистрирано како независно списание (весник) за општествени прашања и култура, како двомесечник и се печатело во Минхен. Првиот број е отпечатен на 30 јануари 1971 година (како двомесечник за јануари – февруари), во почетните броеви како независно гласило, а потоа како орган на Движењето за ослободување на Македонија (ДОМ) и на Народноослободителниот фронт на Македонија (НОФМ).

Повеќе...
 
Вторник, 21 Мај 2024 23:30    PDF Печати Е-пошта
Мицкоски: Неуспешни и криминални политичарите во минатото и сега сакаат да ги злоупотребуваат меѓуетничките односи, тоа веќе нема да може
thumbnail copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy
 
Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ во своето интервју за Ора 24 запрашан дали треба да се зборува на теми за меѓуетнички односи истакна дека во минатото голем број на политичари сакајќи да го сокријат криминалот, неспобноста и неможноста да испорачаат резултати се занимавале со етнички теми.
 
-Мислам дека тоа беше многу пати злоупотребувано во минатато. Сакајќи да го скријат криминалот кој што го правеа, неспособноста и неможноста да испорачаат резултати, многу од политичарите се занимаваат со етнички теми односно се обидуваа луѓето да ги делат и тоа е политика која што неуспешни политичари ја прават. Тоа е најлесно да ги поделиш луѓето па да владееш и тоа не е од сега, тоа е од римско така, рече претседателот Мицкоски.
 
Тој исто така дополни дека не е добро да се делат луѓето во етничка основа.
 
-И сега бидејќи луѓето секако кај нас ако се поделат по социјална структура тогаш многу мал дел ќе останат нивни приврзаници бидејќи 90 % и повеќе од луѓето едвај месецот го поминуваат од први до први и затоа најлесен начин е ајде сега ќе зборуваме за етнички теми, по етничка основа ќе ги делиме луѓето, ќе создаваме нервоза. Но, тоа не е добро, кажа тој.
 
На крај Мицкоски додаде:
 
-И затоа велам дека неуспешни политичари, луѓе кои што ветуваат, а не испорачуваат, луѓе кои што се длабоко навлезени во криминал, се луѓе кои што се занимваат со поделби, етнички или било какви други поделби.
 
 
Вторник, 21 Мај 2024 23:24    PDF Печати Е-пошта
9000 семејства од социјален ризик оштетени за 120 евра годишно

thumbnail copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy

Како резултат на незаконското работење на претходните раководства на Министерството за труд и социјална политика околу 9000 семејства од социјален ризик оштетени се за 120 евра годишно. Станува збор за 30.000 граѓани корисници на парични средства од системот на социјална и детска заштита од 2020 година.

Повеќе...
 
Вторник, 21 Мај 2024 14:10    PDF Печати Е-пошта
До 28 мај очекуваме да се формира собранието, а до средина на јуни нова влада
thumbnail copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy
 
Сајкоски по земањето на уверенијата од ДИК: До 28 мај очекуваме да се формира собранието, а до средина на јуни нова влада
 
Повеќе...
 
Понеделник, 20 Мај 2024 23:02    PDF Печати Е-пошта
Милошоски: Во моменНа ДУИ и Ахмети им е изгубен компасот, време им е за опозиција

thumbnail copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy

Милошоски: Во моментот имаме 61 пратеник и продолжуваме со преговорите со ВРЕДИ, на ДУИ и Ахмети им е изгубен компасот, време им е за опозиција.

Повеќе...
 
Понеделник, 20 Мај 2024 22:58    PDF Печати Е-пошта
Јаулески: ВМРО-ДПМНЕ како победник на овие избори и иден мандатар на новата влада, очекува да земе уште еден пратеник во петтата изборна единица

thumbnail copy copy copy copy copy copy copy copy copy

„Со оглед на тоа каква е ситуацијата дека ВМРО-ДПМНЕ како победник на овие избори и иден мандатар и креатор на идната влада јас сум длабоко убеден дека тој пратеник би одел на конто на ВМРО-ДПМНЕ, но сепак граѓаните ќе го кажат тоа на крај на демократски легитимен процес согласно законите, битно е процесот да биде демократски и да се заврши се како што треба“, истакна пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Јован Јаулески во гостување во „Топ Тема“ на ТВ Телма.

Повеќе...
 
Четврток, 16 Мај 2024 23:33    PDF Печати Е-пошта
Главен приоритет на владата на ВМРО-ДПМНЕ е силен економски развој

thumbnail copy copy copy copy copy copy copy copy

Мицкоски: Главен приоритет на владата на ВМРО-ДПМНЕ  е силен економски развој за просперитет на Македонија и граѓаните

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Традиционална средба на Унија на Ветерани на ВМРО-ДПМНЕ во Манастиро Пеленица во Драчево

  МАНАСТИРСКИОТ КОМПЛЕКС „ПЕЛЕНИЦА“ ВО ДРАЧЕВО ДЕСТ ГОДИНИ ПО РЕД ШИРОКО ГИ ОТВОРИ П...

Историја

News image

Дали светите браќа Кирил и Методиј биле потомци на античките македонци?

Во овој текст ќе спомнеме неколку размислувања во врска со етничкото потекло на светите браќа Кирил ...

Иселеници

News image

АКТИВНОСТИТЕ НА ГЕОРГИ (ЏОРЏ) ТОМОВ ВО МАКЕДОНСКАТА ЗАЕДНИЦА (27)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

News image

Свети рамноапостолни Кирил и Методиј Солунски 24/11 мај

Светите браќа Кирил и Методиј се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни...

Фељтон

News image

ФОТО ТОМЕВ – ПОЗНАТ ЛИКОВЕН УМЕТНИК ВО КАНАДА (2)

ПОЗНАТИ МАКЕДОНСКИ ЛИЧНОСТИ ВО КАНАДА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.