Актуелно
Понеделник, 12 Февруари 2024 15:20    PDF Печати Е-пошта
ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе тужба за Спасовски поради непотребните финансиски трошоци за издавање на личните исправи

1tri7

Јанушев: ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе тужба за Спасовски и барање за обесштетување на граѓаните поради непотребните финансиски трошоци за издавање на личните исправи на граѓаните кои несовесно биле издавани

Повеќе...
 
Понеделник, 12 Февруари 2024 09:38    PDF Печати Е-пошта
Владата на СДС и Димитар Ковачевски свесно создадоа хаос со промена на патните исправи

1vmro 4

Поради попустливите политики на владата на СДС и Ковачевски, денеска престанува важноста на личните документи, а Спасовски пред заминување не обезбедил обрасци

Повеќе...
 
Четврток, 08 Февруари 2024 00:26    PDF Печати Е-пошта
Во Зубовце започнува со произвдоство на систем за складирање енергија

1Seraf3 3

Во Зубовце започнува со произвдоство на систем за складирање енергија прва во Европа во новоотворената фирма Серафимоски Тек.

Повеќе...
 
Среда, 07 Февруари 2024 10:32    PDF Печати Е-пошта
Предизвикот со македонските патни документи

Централниот совет на Македонците во Германија денеска итно апелира кон владата на Германија и претставниците на медиумите да го свртат вниманието на предстојниот предизвик во врска со македонските патни документи.

Повеќе...
 
Среда, 07 Февруари 2024 09:17    PDF Печати Е-пошта
Јавен повик за избор на кандидат за претседател на Република Македонија поддржан од ВМРО-ДПМНЕ

1javen7

ВМРО-ДПМНЕ врз основа на членовите 38, 40, 41 и 42 од Статутот на ВМРО-ДПМНЕ, како и заклучоците донесени на седницата на Извршниот Комитет од 05.12.2023 година распишува јавен повик за кандидат за претседател на Република Македонија кој ќе биде поддржан од ВМРО-ДПМНЕ на претстојните претседателски избори.

Повеќе...
 
Недела, 04 Февруари 2024 20:18    PDF Печати Е-пошта
Мицкоски од Тринген: На Македонија и треба целосна трансформација

1nik999

Мицкоски од Тринген: На Македонија и треба целосна трансформација, сите заедно да се обединиме за голема победа на ВМРО-ДПМНЕ на 8 мај, а потоа да работиме и дијаспората да се враќа дома

Повеќе...
 
Недела, 04 Февруари 2024 20:12    PDF Печати Е-пошта
Николоски: Македонецот е национално погазен, економијата тоне, а корупцијата цвета

1nik99

„Многу работи се случуваат, знам дека вие пратите одите во своите родни места се среќавате со пријателите ние се среќаваме со вас и кога ќе дојдете во Македонија она што практично е ваша грижа овде е грижа и наша во Македонија. Ако треба во една реченица да се опише што се случува во Македонија, тоа е дека Македонецот е национално погазен, економијата тоне, а корупцијата цвета, тоа е наједноставната дефиниција што во моментов и се случува на Македонија“, истакна потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски при денешната посета во Тринген Швајцарија.

Повеќе...
 
Недела, 04 Февруари 2024 19:59    PDF Печати Е-пошта
Ковачки од Швајцарија: Заедно со македонската дијаспора ќе успееме да ја симнеме оваа ненародна власт на СДС и ДУИ

42556

Почитувани наши сограѓани, дијаспора, дел од нашето семејство. Овие неколку денови сме тука во Швајцарија меѓу вас и навистина се чувствуваме како да сме дома со една прекрасна енергија што нас не охрабрува и ни дава за право да кажеме дека заедно со вас, заеднички ќе успееме да ја симнеме оваа ненародна власт која што ја заробила Македонија, рече пратеникот и член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки на средбите со македонците во Швајцарија.

Повеќе...
 
Недела, 04 Февруари 2024 02:00    PDF Печати Е-пошта
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ – МАХАТМА ГАНДИ

9g9   9g91  

ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ – МАХАТМА ГАНДИ 

Повеќе...
 
Недела, 04 Февруари 2024 02:00    PDF Печати Е-пошта
Александар ДОНСКИ Екслузивно : ДОСЕГА НЕПОЗНАТА И НЕОБЈАВЕНА ФОТОГРАФИЈА ОД ВЕРИДБАТА НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ

                                                          1ime1

Како што се гледа, на фотографијата (која на некои места е малку оштетена, главно поради прекршување, но сепак е јасно видлива) има шест личности од кои две седат, а четири стојат.

Прва од десно на фотографијата е Јустинијана (Јанка) Каневчева – вереницата на Гоце Делчев. Веднаш до неа е самиот Гоце Делчев.

Пред нив седат родителите на Гоце: таткото Никола и мајката Султана.

Лево од Султана стои млад маж, а меѓу Султана и Никола стои млада жена. Во продолжение ќе ги анализираме ликовите поединечно.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Традиционална средба на Унија на Ветерани на ВМРО-ДПМНЕ во Манастиро Пеленица во Драчево

  МАНАСТИРСКИОТ КОМПЛЕКС „ПЕЛЕНИЦА“ ВО ДРАЧЕВО ДЕСТ ГОДИНИ ПО РЕД ШИРОКО ГИ ОТВОРИ П...

Историја

News image

Дали светите браќа Кирил и Методиј биле потомци на античките македонци?

Во овој текст ќе спомнеме неколку размислувања во врска со етничкото потекло на светите браќа Кирил ...

Иселеници

News image

АКТИВНОСТИТЕ НА ГЕОРГИ (ЏОРЏ) ТОМОВ ВО МАКЕДОНСКАТА ЗАЕДНИЦА (27)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

News image

Свети рамноапостолни Кирил и Методиј Солунски 24/11 мај

Светите браќа Кирил и Методиј се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни...

Фељтон

News image

ФОТО ТОМЕВ – ПОЗНАТ ЛИКОВЕН УМЕТНИК ВО КАНАДА (2)

ПОЗНАТИ МАКЕДОНСКИ ЛИЧНОСТИ ВО КАНАДА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.