Актуелно
Четврток, 12 Август 2021 17:19    PDF Печати Е-пошта
Христијан Мицкоски : Не сум само политичар јас сум родител и педагог

1Hristijan Micko

Христијан Мицкоски

Повеќе...
 
Четврток, 12 Август 2021 10:50    PDF Печати Е-пошта
Крушевска република (2-12. 08. 1903 година)

krusevo-240Во приквечерината на востанието, крушевските востаници се собрале во Беринската корија, чекајќи ја во секој момент наредбата за да го нападнат градот.

Повеќе...
 
Среда, 11 Август 2021 09:59    PDF Печати Е-пошта
Расти Габер и НЕ се срами од татко ти

 

1muzej 2

Писмо од Голи Оток испишано на манжетна од кошула крие емотивна порака: СИНЕ МОЈ. Расти Габер и НЕ се срами од татко ти

Музеј Кавадарци

Повеќе...
 
Понеделник, 09 Август 2021 15:07    PDF Печати Е-пошта
Владата не обезбеди вакцини, и не спроведе масовна имунизација за да може сега преку репресивни мерки да ги тера останатите да се вакцинираат

vaccine confuse

Заев и Филипче набавија само 200.000 Синофарм и 500.000 Синовак вакцини, 100.000 Фајзер и 40.000 Астра Зенека се донација преку КОВАКС системот. Според сегашната динамика вакцини има уште за сто илјади граѓани, а нови вакцини нема ниту на повидок.

За да се воведе таква забрана каква што изгласа владата потребно е да има доволен број на вакцини за сите и организираност на поголем број вакцинални пунктови.

1. До каде се 800.000 Фајзер и 200.000 Спутник вакцини кои се платени, а не се дојдени, Заев ги најави уште во март?

2. Зошто во Скопје функционираатсамо три вакцинални пункта и се дозволува создавање на гужва пред пунктовите? Зошто не се направија мобилни пунктови во неколку паркови, плоштади и слично?

3. Зошто голем број на градови воопшто немаат вакцинални пунктови?

4. Каков е планот од септември и дали ќе дојдат платените 1 милион вакцини, а ако не кој е планот за дотур? Зошто ако воведуваш забрана мора да имаш и константна опција за имунизација на населението! Доколку немаш, а имаш забрана само се изживуваш со народот!

5. Зошто се чекаше да се зголемат бројките на заразени и не се воведе гранично тестирање при влез во државата?

И може да се реди уште многу, но најважно е не смее да има забрана без овозможување константна опција за имунизација, и без претходно да се преземат сите мерки за спречување на влез на КОВИД болни.

 
Сабота, 07 Август 2021 09:44    PDF Печати Е-пошта
Заев ужива на одмор Македонија гори

1VMRO nova

ВМРО-ДПМНЕ : Предмет на стручна опсервација треба да биде премиерот Заев, штом може да ужива на одмор додека Македонија гори

Повеќе...
 
Петок, 06 Август 2021 11:13    PDF Печати Е-пошта
Заев и министрите на плажа, а народот сам се бори против пожарите

1VMRO nova

Македонија се соочува со катастрофа, загрозени се села и градови, горат илјадници хектари шуми, загрозени се животи и имоти на граѓаните, а Заев и министрите се на одмор!

Повеќе...
 
Петок, 06 Август 2021 00:17    PDF Печати Е-пошта
Мицкоски: Власта прави брутална пљачка на народот

hm-500x281-3

Мицкоски: Власта прави брутална пљачка на народот- акцизата за дизел горивото е зголемена од 15,5 на 17,5 денари за литар

Повеќе...
 
Четврток, 05 Август 2021 09:45    PDF Печати Е-пошта
Наместо оставка, го именуваа директор, непресметлив и неспособен, спасете животи дајте си оставка

  1VMRO nova

ВМРО-ДПМНЕ : Унапредувањето на статусот на Стојанче Ангелов од в.д. во директор на ЦУК  од страна на Владата е само по себе скандал. Човекот кој покажа дека ниту знае да менаџира ниту да управува со кризи да го унапредиш, наместо да го разрешиш и да поставиш компетентен лик е бесрамен потег на власта.

Повеќе...
 
Среда, 04 Август 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
СЕ ОДРЖАА „48-ТЕ ЉУБАНСКИ ИЛИНДЕНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ СРЕДБИ“

1is1e21

На први и втори август 2021 година се одржаа „48. Љубанските илинденски иселеничките средби“.. Тие се значајна иселеничка манифестација не само за Љубојно и Преспа, туку и за Република Македонија. Во тие денови се славеше Илинден, најголемиот ден на слободарскиот дух од сите денови и празници на македонскиот народ и Македонија. А Илинден за македонскиот народ е величествен ден на сенародниот македонски копнеж за борба и слобода на Македонија. Затоа тој голем ден за сите Македонци од етничка Македонија го прави Љубојно да е најубаво, највесело и најпривлечно.

Повеќе...
 
Вторник, 03 Август 2021 22:28    PDF Печати Е-пошта
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф. д-р Христијан Мицкоски во Белград оствари средба со Претседателот на Србија Александар Вучиќ

1hristijan-aleksandar

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф. д-р Христијан Мицкоски во Белград, заедно со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски и пратеникот и лидер на ДПСМ Иван Стоилковиќ оствари средба со Претседателот на Република Србија и лидер на СНС Александар Вучиќ.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Милошоски за несреќата во Бугарија: Ова е организиран криминал и трагедија, дали 45 луѓе живи изгореа за некој да произв

Милошоски за несреќата во Бугарија: Ова е организиран криминал и трагедија, дали 45 луѓе живи из...

Историја

News image

Македонска федеративна организација

Македонската федеративна организација, позната како Македонска федеративна револуционерна организаци...

Иселеници

News image

ЊУЈОРК – ГРАДОТ НА ЖИВЕЕЊЕТО НА георги (ЏОРЏ) томов - i ДЕЛ (7)

Денес Њујорк е најголем центар на американската меѓунаро...

Култура и туризам

Фељтон

News image

ГОЛЕМАТА БИТКА ЗА ГРАДОТ ТИР И ЗНАЧАЈОТ ЗА ИДНИНАТА НА ОСВОЈУВАЊЕТО НА АЗИЈА ЗА АЛЕКСАНДАР (10)

Во ова продолжение за читателите на порталот „Македонска нација“ ќе  претставим...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.