Актуелно
Понеделник, 06 Мај 2024 10:41    PDF Печати Е-пошта
Ѓурѓовден

gjurgjovden-240Празникот на светиот великомаченик Георгиј познат како Ѓурѓовден се празнува на 6 мај според новиот (или на 23 април според стариот) календар. Тој се смета за најголем пролетен празник што го празнува не само христијанското туку и целото население во Македонија што од друга страна значи дека во неговата основа е празнувањето на природата, на разбудувањето на вегетацијата и на животот воопшто.

Повеќе...
 
Понеделник, 06 Мај 2024 10:26    PDF Печати Е-пошта
Галески: Сигурно е само дека Македонија ќе биде повторно твоја

thumbnail copy

Муса Куса беше либиски разузнавач и подоцна еден од најактивните министри за надворешни работи на режимот на Гадафи. Тој беше ревносен бранител до последниот час на сите политики на системот, но пред да падне Гадафи го напушти и подоцна замина во егзил, прикажувајќи се за жртва, но и бранител на прозападните вредности против кои се бореше кога беше на државна функција. Во реалноста, ниту режимот на Гадафи го почитуваше и истиот го сметаа за грешка, ниту пак западните држави го сметаа за релевантен борец против тоа што Гадафи го претставуваше.

Повеќе...
 
Понеделник, 06 Мај 2024 10:23    PDF Печати Е-пошта
Дајте им шанса на коалицијата „Твоја Македонија“ предводена од ВМРО ДПМНЕ, гласајте за Бр.2

DOOM - Kongres 2 Македонска нација

Повеќе...
 
Понеделник, 06 Мај 2024 09:57    PDF Печати Е-пошта
Митева: Нашата цел е да ја вратиме довербата дека Македонија може да биде функционална држава

4490И

Македонците и Албанците и сите останати исто го чувствуваат лошиот живот и животен стандард, како идна влада имаме за цел да ја направиме Македонија функционална држава

Повеќе...
 
Недела, 05 Мај 2024 22:04    PDF Печати Е-пошта
Христос Воскресе! За многу години Велигден!

1Mickoski H 2

Поучени од христијанските начела, да си ја сакаме државата, да го сакаме ближниот, да направиме се утре да биде подобро од денес

Повеќе...
 
Недела, 05 Мај 2024 21:48    PDF Печати Е-пошта
Христовото Воскресение е многу значаен ден

1Mickoski H 4

Мицкоски: Христовото Воскресение е многу значаен ден, да се обединиме, да се сплотиме како народ и како нација

Ќе ми дозволите да го честитам на сите православни христијани овој голем ден, значаен дел, Христовото Воскресение. И да им посакам хармонија, спокој, ним и на нивните семејства.

Истото сакам да го посакам на сите граѓани во Македонија, насекаде во светот без разлика на верската припадност.

За нас православните христијани Христовото Воскресение е многу значаен ден и во име на тоа дозволете денеска да уживаме во мирот, во спокојот.

И да се обединиме, да се сплотиме бидејќи како народ и како нација тоа ни е потребно во деновите, месеците, и годините кои што следат. 

 
Недела, 05 Мај 2024 02:00    PDF Печати Е-пошта
Вековните пораки на најголемиот христијански празник Велигден

Easter-Orthodox-180Во христијанската религија, Велигден е најголемиот верски празник, празник над празниците. На тој ден христијанските верници го одбележуваат Христовото Воскресение, настан кој ја содржи целата суштина на христијанството и потврда на верата. Се прославува денот кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите. „Празна ќе беше нашата вера, ако Христос не воскреснеше“ ќе рече во своите проповеди Свети Павле.

Повеќе...
 
Недела, 05 Мај 2024 02:00    PDF Печати Е-пошта
Воскресение Христово (Велигден)

Voskresenie-180Денот на Христовото воскресение Велигден е не само најголемиот туку и најстар христијански празник што се празнува од вториот век. Тој е суштината на Христијанството, потврда и на самата вера зашто како што рекол Свети Апостол Павле: „Ако Христос не воскреснеше празна ќе беше и нашата вера“. Затоа на Велигден пееме: „Христос воскресна од мртвите,/ со смртта, смртта ја победи,/ и на оние што се во гробовите/ живот им дарува“.

Повеќе...
 
Недела, 05 Мај 2024 00:39    PDF Печати Е-пошта
Унија на Ветерани на ВМРО-ДПМНЕ : Христос Воскресе! Навистина Воскресе!

336672171 900225747761319 7204124643926000526 n

Од името на Унија на Ветерани на ВМРО-ДПМНЕ на сите Македонци христијани во сите делови на Македонија и во велиот свет им го честитам големиот христијански празник Христовото Воскресение Велигден.

Повеќе...
 
Сабота, 04 Мај 2024 22:47    PDF Печати Е-пошта
ДУИ се обидува да поткупува гласачи дури и во верски објекти

thumbnail

ДУИ се обидува да поткупува гласачи дури и во верски објекти, залудни сценарија, секако ќе одат во опозиција

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Политиката на свиткана кичма на сиамскиот близнак на Венко, Заев донесе затруени плодови

Политиката на свиткана кичма на сиамскиот близнак на Венко, Заев донесе затруени плодови и штетни ...

Историја

News image

Христијанската црква во Македонија до појавата на светите Кирил и Методиј

Христијанството во Македонија почнало да се проповеда уште во апостолско време. По своето обраќање в...

Иселеници

News image

ДЕЛ ОД БАЛКАНСКИОТ ФОЛКЛОР НА ЏОРЏ (ГЕОРГИ) ТОМОВ (34)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

News image

За празниците во Велес

Од книгата „Така се зборува во Велес“, приредила Снежана Петрова – Џамбазова, Скопје 2007. За праз...

Фељтон

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.